Nettavisen.no

Kontakt oss 468 30 050

De 100 største bloggene

Shopping med annonselenker

Her er det julesalg

Oddsen med annonselenker

West Ham i fyr og flamme

Lurer du på hvilke blogger som er de største i Norge? Her er topp 100.

Antall blogger i Norge har eksplodert de siste årene, og mange av dem har svært mye trafikk. Det finnes fortsatt forståsegpåere som mener at blogging kun er for spesielt interesserte.

En kort titt på tallene som ligger bak topplisten for blogger i Norge - Blogglisten - viser noe annet. De fem mest leste bloggene hadde på én dag like mange lesere som Dagens Næringsliv , eller over dobbelt så mange brukere som VG Dine Penger eller Filmweb.

Større enn Fædrelandsvennen
Norges største blogg, Ida Wulffs blogg, har hver dag rundt 36 000 unike lesere. Det er på størrelse med Fædrelandsvennen. Nummer to på listen, Ulrikke Lund, har omtrent like mange lesere som Fredriksstad Blad.

Ulrikke Lund fikk faktisk så mange lesere og så mange kommentarer at hun valgte å sette bloggingen på pause en stund. Nå er hun tilbake:

- Det ble en vanesak å blogge og jeg savnet det. Og så var det enkelt å komme inn i det igjen sa hun til Side2 når hun begynte igjen.

Kommersiell verdi
Den store trafikken enkelte bloggere har er av en stor kommersiell verdi, men researchsjef May Lene Glomsrud er likevel overrasket over hvor få som bevisst bygger opp sin egen merkevare med egen nettadresse:

- Det er veldig få av bloggerne som investerer noen få kroner i sitt eget domene, i lengden er det nok lurt at mediekjøperne har en adresse som er fast å forholde seg til. Selvfølgelig kun hvis man er opptatt av å kommersialisere sin blogg.

Blogglisten
Topplisten for blogger i Norge er åpen for alle som ønsker å registrere sin blogg, og man kan finne topplister for kategorier som data og it, mote eller samfunn på siden. På den totale topplisten får man en oversikt over totalt antall lesere. Alle som ønsker kan registrere sin blogg og få en oversikt over sin trafikk samt komme på topplisten.

Klikk her for et eksempel på en statistikk-side.

På blogglisten kan man også få oversikt over alt som skjer i bloggverdenen, både hva bloggerne skriver om enkeltvis og hva bloggerne flest skriver om totalt sett.

Her finner du blogglisten og oversikt over Norges største blogger
(du kan også søke i blogger på siden).

Her er de 100 største bloggene:
De 100 største bloggene er basert på samlet trafikk for mai.

1. Ida Wulff - http://www.idawulff.com
2. Ulrikke Lund - http://ulrikkelunds.blogg.no
3. Bea - http://beaeks.blogg.no
4. Lars Tangen - http://larstangen.blogg.no
5. Nette Nestea - http://nettenestea.com
6. Anna Baklengs - http://annais.blogg.no
7. Alt du vet er feil - http://www.linniiie.com
8. Agurkposten - http://www.agurkposten.no
9. Nas - http://nas.blogg.no
10. Line Victoria Husby - http://linevictoria.mobilblogg.no

Alle bloggene på topp 10 har over 140 000 besøk i løpet av mai, men de fire øverste er i en særklasse. Ida Wulff hadde over 1,5 millioner besøk i mai, mens Ulrikke Lund, Bea og Lars Tangen alle hadde over 400 000 treff.

11. Trine Grung - http://trinegrung.blogg.no
12. Karoline Andersson - http://kdahl.blogg.no
13. Salongen - http://salongen.blogg.no
14. Christopher Mørch Husby - http://allchristopher.com
15. Fashionjunkiie - http://fashionjunkiie.com
16. Drea - http://drea.blogg.no
17. Hvit stil - http://www.hvitstil.com
18. MadeinNorwayNow - http://www.madeinnorwaynow.no
19. Are Slettan - http://areslettan.blogg.no
20. Alt jeg vil, får jeg til - http://junesundet.blogg.no

De neste ti på listen ligger alle mellom 80 000 og 110 000 besøkende. Flere av disse er også sterkt økende i trafikk, noe man kan se ved å besøke den oppdaterte dagslisten på blogglisten.no.

21. Maddi - http://maddisin.blogg.no
22. Elenita - http://elenita.no
23. Julia Nyland Ørsahl - http://julianyl.blogg.no
24. Jan Simonsens blogg - http://www.frie - ytringer.com
25. Anettes Hus - http://anetteshus.blogspot.com
26. Patrick Leisegang - http://www.udyr.no
27. Silje Bredesen - http://www.siljebredesen.com
28. Fy Faen! - http://www.fyfaen.com
29. Rare Nyheter - http://www.rarenyheter.com
30. Emmelines - http://emmelines.blogspot.com

En blogg som Anettes Hus har 73 000 besøkende hver måned, mens Silje Bredesen ligger på 64 000 besøkende. Det er ekstremt jevnt nedover på topp 100, og store muligheter for bloggerne å komme seg høyere på listen ved å være aktive og fokuserte.

31. A World of skincare and makeup - http://www.hildechristina.com
32. Opplysningskontoret - http://www.opplysningskontoret.org
33. Vittighetens dyd - http://www.dyden.no
34. Daniel & Marius - http://wellendorf.blogg.no
35. Kamilla K - http://kamillak.com
36. Negar Khan - http://negarkhanparadise.blogg.no
37. Me and Molly - http://meandmolly.blogspot.com
38. Gloria - http://gloriam.blogg.no
39. Camilla at Home - http://camillathome.blogspot.com
40. Revolusjonært roteloft - http://www.virvarr.net/blog/

Det er et stort spenn mellom bloggene på topplisten fra humor, mote til samfunnsmessig engasjement. Det er likevel fortsatt slik at det er mote -og skjønnhetsbloggene dominerer topplisten samtidig som man har sett en stadig økt trafikk på andre blogger de siste ukene. Fram mot valget forventes en enda høyere trafikk på politiske blogger.

41. 5080 - http://www.5080.no
42. Weight of the World - http://cecekaa.blogspot.com
43. Christina Fraas - http://christina-sin.blogspot.com
44. Menneske og samfunn - http://www.samfunn.info
45. Lorraine - http://lorraine.blogg.no
46. Belinda Jakobsen - http://belinda.ipublish.no
47. Sigurd JL - http://sjl.blogg.no
48. Norsk musikk - http://norskmusikk.org
49. One Step behind... - http://intoyoureyes.com/blog
50. Hemma på Landet - http://hemmapalandet.blogspot.com

Bloggene som kom inn på topp 50 hadde alle over 26 000 besøkende. For å ha kommet inn på en 50.plass måtte en blogg ha hatt 26 381 besøk i mai. Hemma på Landet hadde ett besøk mindre enn det.

51. Nyhetsbloggen - http://www.nyhetsbloggen.no/
52. Style to Go - http://style-to-go.blogspot.com
53. Lost My Head - http://lostmyhead.org
54. Tine's kreative hjørne - http://tineskreativehjorne.blogspot.com
55. Living White - http://whitesense.blogspot.com
56. Koz og Klemz - http://monicatang.com
57. Kristinefargerik - http://kristinefargerik.blogspot.com
58. Sosialdemokraten - http://sosialdemokraten.no
59. Ladybirds nest - http://ladybirdnest.blogspot.com
60. Grys photo - http://tunesphoto.blogspot.com

Fotoblogger er noe av det som øker mest i Norge for øyeblikket, og stadig flere kommer til med aktive fotokonkurranser og mange gode bilder. Blogglisten har en egen kategori for foto hvor fotobloggere kan registrere sine blogger.

61. Victoria - http://victoriarinde.blogg.no
62. Linn Elisabeth - http://linnelisabeth.blogg.no
63. Glamorous88 - http://glamorous88.blogg.no
64. Camilla - http://millus.blogspot.com
65. Zett utenfra - http://www.leserglede.com/zett-utenfra
66. Sushi or Death - http://www.sushiordeath.com
67. Prinsesse Elin - http://prinsesseelin.blogspot.com
68. SessanochPrinsessan - http://www.sessanochprinsessan.com/
69. Thessa - http://sordid.blogg.no
70. Sladdr - http://www.sladdr.com

Det finnes over 4500 blogger man kan søke i på blogglisten.no slik at det er mulig å følge godt med på hva som skjer i bloggosfæren.

71. Julie M.V. - http://juliemalvik.blogg.no
72. Mira Jakobsen - http://mirajakobsen.devote.se
73. Rockman - http://rockman.vgb.no
74. Camilla Fors - http://camillafors.blogg.no
75. Inga's World - http://ingave.wordpress.com
76. Hjorthen uttaler seg om ting han ikke har greie på - http://hjorten.org
77. The One - http://youblogger.org/zuul/
78. Øblog - http://oyvind.hoysater.no
79. Frøken Makeløs - http://frokenmakelos.com
80. Nora Alexa - http://noraaurstad.blogg.no

Det finnes mange måter å navngi en blogg på, men det viktige er at navnet står seg godt og kan bli husket av de som besøker bloggen. Enkle adresser er også oftere bedre enn mer avanserte versjoner.

81. Unfiltred perception - http://blog.tjomlid.com
82. Lisbeth sin lille verden - http://lisbethsinlilleverden.blogspot.com
83. Min og mitt hjertets blogg - http://hjertets.blogg.no
84. Hekle-og strikkeoppskrifter - http://www.hekleogstrikkeoppskrifter.com
85. Amalie Helene - http://amaliehelene.blogg.no
86. Sinnsyke André Solvang - http://andresolvang.blogg.no
87. Living Doll - http://livingdoll.blogg.no
88. Hans H. Bjørstads fotoblogg - http://bjorstad.wordpress.com
89. Ina Caroliné - http://inacarly.blogg.no
90. Thomas Moen - http://thomasmoen.com

For å komme med på topplisten over de 100 mest besøkte bloggene må man ha over 13 000 besøk i løpet av en måned.

91. Dyade-bloggen - http://dyadeblog.wordpress.com
92. Åja - http://onefootineveryplace.blogspot.com
93. Monica Mikkelsen - http://monicamikkelsen.blogspot.com
94. Bo med Barn - http://bomedbarn.blogspot.com
95. CecilieFelice - http://ceciliefelice.blogg.no
96. Tobys - http://tobys.se
97. Foreldremanualen - http://foreldremanualen.blogspot.com
98. Festivalmagasinet - http://festivalmagasinet.com
99. Sunniva Sætre - http://sunnivasaetre.blogspot.com
100. Drømmen om en eplehage - http://drommenomeneplehage.blogspot.com

Hvis du vil at din blogg skal bli søkbar eller kjempe om en plass på topp 100 så registrerer du den på blogglisten.no.

Rangeringen på blogglisten baserer seg på antall besøk. En blogger som Ida Wulff har omtrent 100 000 unike brukere hver uke, og opp mot 40 000 hver dag. Det omsettes til rundt 70 000 besøk daglig og rundt 400 000 besøk på en uke.

BIDRA I DISKUSJONEN

Gunnar Stavrum Her vil vi gjerne vite hva du mener om denne saken. Vi ønsker at du er registrert, fordi det gjør argumentene og synspunktene mer interessante. Dersom du har spesielle grunner til å kommentere uregistrert, kan du sende innlegget hit og begrunne hvorfor. I unntaktstilfeller vil vi publisere innlegg fra uregistrerte debattdeltakere etter redaksjonell redigering. Vær saklig og respektfull! Send en mail til moderering@nettavisen.no hvis du har innspill til moderatorene.
Gunnar Stavrum, sjefredaktør

comments powered by Disqus
+