Her bor kaksene i sommer
Når milliardærene tar sommerferie, reiser de til Blindleia.
Det er ikke langt mellom milliardærene i Blindleias vakre skjærgård: Hotellkonge Petter Stordalen, skogeier Carl Otto Løvenskiold, skipsreder Rolf Westfal Larsen er noen av de søkkrike nordmennene som har feriesteder i området.
Blindleia
Det idylliske skjærgårdsområdet i Aust-Agder strekker seg fra Gamle Hellesund
i sør, til Lillesand i nord. Den går på innsiden av Tronderøya, Kalvøya,
Furuøya, Ågerøya, Justøya og Skauerøya.
Fra Blindleia ved Brekkestø.
Foto: Christian Bakken
Har du båt og har lyst til å oppleve en av de vakreste kyststrekningene
Sørlandet har å by på, er det bare å tøffe av gårde. Få med deg
kjendishyttene underveis. Her finner du nemlig noen av Norges dyreste og
flotteste fritidseiendommer. Lunsjen kan du nyte i vakre Brekkestø.
Få
nyheter fra Nettavisen på mobilen i sommer.
Den kanskje flotteste eiendommen i Blindleia tilhører den ikke så altfor kjente Karl Johan «Isopor» Sunde. Sunde kjøpte eiendommen på Ågerøya for 34 millioner kroner av Ola Mæle i 2004.
1,4 milliarder
Ifølge Kapitals liste over Norges rikeste er Sunde god for 1,4 milliarder
kroner. Da blir ikke et landsted til 34 millioner det helt store løftet.
Pengene har Sunde tjent i Ålesund-selskapet Brødr.Sunde, som blant annet
produserer Sundolitt-isolasjon.
Huset til isopor-arving Karl Johan Sunde er kanskje Blindleias flotteste. Så kostet det også 34 millioner kroner. Sunde er bror av den mer kjente Color Line-eieren Olav Nils Sunde. Color-Sunde er heller ikke tapt bak en vogn på hyttefronten: Han kjøpte tidligere i år en eiendom på Fuglø utenfor Tvedestrand for 27 millioner kroner.
Foto: Christian BakkenLenger sør i Blindleia residerer to av landets absolutt rikeste. Eieren av hotellkjeden Choice - Petter Stordalen – holder til i Gamle Hellesund. Her kan den miljøbevisste og høyt profilerte milliardæren kose seg i havgapet med sin superraske offshorebåt. Stordalen ligger for tiden i strid med naboene fordi han vil bygge en moderne hytte blant de gamle sørlandshusene på eiendommen sin.
- Best i verden
- Dette er det vakreste stedet i verden. Den fantastiske skjærgården gir en
helt egen ro i sjelen. St. Tropez og Mauritius er sikkert vel og bra, men
ingenting kan måle seg mot Blindleia, sa Stordalen til DN i 2001. Han
forsikret at han aldri ville selge eiendommen.
Torstein Tvenge er investor, og skal være god for nærmere fire milliarder kroner, ifølge Kapital. Hans familie eier flere supre landsteder på Kjeholmen, nord for Tronderøya. Her har de hatt tilhold i havgapet i 25 år.
Vakkert. Her i Gamle Hellesund er to eiendomsbaroner - en ny og en gammel - gode naboer: Petter A. Stordalen og advokat Niels A. B. Bugge.
Foto: Christian BakkenTorsteins bror, Øystein Tvenge, er også investor og har vært aktiv i det norske aksjemarkedet i en årrekke. Øystein solgte landstedet ved siden av brorens for et par år siden, og kjøpte seg et nytt på fastlandet ved Blikksundet. Her er han nabo med Une Amundsen, som har tjent seg søkkrik på dataselskapet SuperOffice.
Skogmilliardær
På Ågerøya finner vi en av Norges rikeste grunneiere, skogeier Carl Otto
Løvenskiold. Han holder til i et koselig eldre trehus, selvsagt med egen
brygge og båthus. På Ågerøya finner vi også landstedet til Venstres
nestleder Olaf Thommessen og hans familie.
Hans bror, tidligere IBM-topp og FN-direktør Christian Thommessen, fikk i fjor sommer noe ufrivillig oppmerksomhet i mediene da han kolliderte i Blindleia og havnet langt oppe på et skjær med sin Windy daycruiser.
Fra Brekkestø.
Foto: Christian BakkenNærmere Brekkestø ligger det praktfulle landstedet til en av jappetidens store helter, investoren Harald Ellefsen. Også supermegler Harald Moræus Hanssen – sønn av tidligere kinodirektør Ingeborg Moræus-Hanssen - holder til i Brekkestø, i et koselig lite hus ved sjøkanten.
80-tallets store klesbaron, investor Ola Mæle, holder også hus i Blindleia. Han kjøpte tidligere i år prakteiendommen «Beaulieu» på Kalvøya for 23 millioner. Mæle eier også en annen eiendom i Blindleia: Gården kalles den, og ligger på Ågerøya. Her er Ola Mæle i strid med kommunen, som mener han har boplikt på eiendommen.
06.07.07 09:43, ny 14.08.07 16:51
- Nå skal boligprisene opp
Nye spådommer fra Statistisk sentralbyrå er søt musikk i ørene for norske boligeiere.
[ Les mer ]
Her ville de bygge 28 luksusboliger
Myndighetene likte ikke Sjømannsmisjonens storslåtte plan på Bygdøy.
[ Les mer ]
Tyver herjer norske boliger
Antall boliginnbrudd har økt nesten 25 prosent det siste året. Utenlandske bander får skylden.
[ Les mer ]
Så ille er boligmarkedet hos deg
I Oslo har boligbyggingen falt over 50 prosent på et år, viser nye tall. Sjekk ditt fylke.
[ Les mer ]
- 5 tagger norges bank
- 2 tagger boligbygging
- 3 tagger svensk
- 6 tagger boligpris
- 6 tagger rente
- 2 tagger ssb
- 5 tagger boligmarkedet
- 6 tagger hytte
- 5 tagger lån
- 4 tagger styringsrente
- 3 tagger hyttemarkedet
- 3 tagger help forsikring
- 3 tagger sverige
- 4 tagger eiendom
- 3 tagger svenskehytte
- 3 tagger fritidsbolig
- 3 tagger boligtvist
- 11 tagger bolig
- 5 tagger boliglån
- 2 tagger kollektiv























