- Pangstart for kystperlene
Pengesterke nordmenn strømmer allerede til hyttevisningene ved sjøen, melder meglerne. Sjekk ut noen av godbitene her.
- Vi begynte salget forrige helg. Den første hytta gikk 450.000 kroner over takst, sier daglig leder Didrik Schou ved Krogsveen i Sandefjord.
På kjent meglervis avfeier han hentydninger om at turbulensen i boligmarkedet vil påvirke salget av hytter ved sjøen i sommer.
Sjekk ut Nettavisens nye boligmagasin
Argumentet Schou slår i bordet med er mangel på hytter:
- Det er sånn cirka 40 hytter til salgs Sandefjords-området i løpet av sommeren. Det er knapphet, og mange vil ha, sier Schou.
REVET BORT: Denne hytta mellom Sandefjord og Larvik gikk for 2,9 millioner kroner - nesten 20 prosent over takst. - Folk likte arkitekturen. Og hytta ligger i et populært og etablert område, med strender og turområder i nærheten, sier daglig leder Didrik Schou hos krogsveen i Sandefjord.- Vi hadde 10 – 11 på visning, og 4 budgivere på denne hytta i Kjerringvik. Men vi mottok omtrent 50 mail.
Schou opplyser at hytta er en helt gjennomsnittlig hytte ved sjøen i Sandefjord.
Les også: Her bor kaksene i sommer
Han opplyser at prisnivået på gjennomsnittshytta ved sjøen i Sandefjord er omtrent 3 millioner kroner. Kjøperne er ofte i 50 – 60-åra, og har mer enn 50 prosent egenkapital.
- Mange har arvet eller solgt større familieeiendommer, sier Schou.
Sandefjord, og Tønsberg med Tjøme, er blant de mest populære hytteområdene ved sjøen, ved siden av Blindleia nord for Kristiansand og Kragerø.
GLA'-SOMMER? Daglig leder Didrik Schou hos krogsveen tror på mange og gode hyttesalg i sommer.
Foto: KrogsveenFor Oslo-folk er Sandefjord populært fordi avstanden er kort.
På Finn.no er det nå 18 hytter til salgs i Sandefjord, 44 i Kragerø og 6 på Tjøme.
Georg Solberg AS er den andre store megleren av hytter i Sandefjord. Daglig leder Arnfinn Sørhaug startet sommersesongen med visninger for 14 dager siden.
Tabellen nedenfor viser antall hytter til salgs på Finn.no i de mest populære områdene i fjellet og ved sjøen. Det er klart flest til salgs på fjellet.
|
Kragerø |
Sandefjord |
Hvaler |
Lillesand |
Tjøme |
|
43 |
18 |
15 |
7 |
6 |
|
Trysil |
Geilo |
Hafjell |
Hemsedal |
Hovden |
|
170 |
86 |
80 |
68 |
78 |
- Jeg solgte forleden en hytte til 8 millioner kroner. Jeg tror salget kommer til å bli bra fremover. Det er knapphet på hytter her. Det er ikke som på fjellet, hvor tilbudet er enormt, sier Sørhaug om markedet i Vestfold.
Han opplyser at kjøpere til hytter over 8-10 millioner kroner gjerne ønsker diskresjon. Mange av hyttene omsettes utenfor det åpne markedet.
Her er markedets dyreste ved sjøen
- De kommer gjerne utenfor visningstiden for å se i fred og ro, eller de sender en som fronter kjøpeinteressen for dem.
Og Sørhaug skjønner dem godt.
- De er gjerne folk med mye penger. Om de ikke er kjent for folk flest, så er de gjerne omtalt i alle fall én gang, for eksempel i Dagens Næringsliv eller Finansavisen.
18.04.08 06:13
Les mer:
Her stiger boligprisene
To store områder går mot strømmen. Sjekk ditt område.
[ Sjekk hvor i Norge ]
- Mange vil rett og slett ikke få lån
Markedet for nye boliger er pill råttent og konsekvensene blir store, ifølge ekspert.
[ Les mer ]
Garasjen forsvant - hva gjør jeg?
Hva gjør du når megleren innrømmer feil? Se hvilke boligtips ekspertene ga Nettavisens lesere.
[ Les ekspertsvarene ]
- Du gjør snart et boligkupp
Prisene på nye leiligheter bør falle med 20-30 prosent, mener Prognosesenteret.
[ Les mer ]- 3 tagger boligabc
- 7 tagger lån
- 3 tagger boliglånsrente
- 2 tagger pris
- 4 tagger finanskrisen
- 3 tagger mat
- 23 tagger bolig
- 3 tagger rentemøte
- 5 tagger styringsrente
- 3 tagger help forsikring
- 3 tagger tvist
- 8 tagger boliglån
- 3 tagger luksusbolig
- 3 tagger hytte
- 12 tagger rente
- 3 tagger boligsalg
- 3 tagger bolig-abc
- 10 tagger boligmarkedet
- 7 tagger norges bank
- 5 tagger boligpris


