Rekordhøye leiepriser
Leieprisene fortsetter å stige. Sjekk hva det koster å leie.
LEIEMARKEDSUNDERSØKELSEN: Hvert kvartal presenterer Boligbygg KF (Oslo kommune) undersøkelsen av leiepriser i Oslo. Tallene bearbeides av MakroSikt, og baserer seg på leiligheter til leie på Finn.no.
Det koster nå i gjennomsnitt 9700 kroner per måned å leie en leilighet i Oslo, viser den siste leiemarkedsundersøkelsen til Boligbygg.
I første kvartal 2007 kostet den samme leiligheten 8425 kroner måneden.
Sjekk ut Nettavisens nye Boligmagasin.
Etter kraftig vekst i 2007, fortsatte leieprisene å stige i første kvartal. Men veksten avtar.
LAVERE VEKST: Markedsdirektør Jon Ingar Danielsen i Boligbygg tror leieprisene vil flate ut.I første kvartal 2008 var leieprisene hele 15,2 prosent høyere enn i samme periode året før. Prisene steg imidlertid ikke med mer enn 1 prosent fra 4. kvartal 2007 til 1. kvartal 2008.
- Veksten i fjor skyldtes stor innflytting til hovedstaden, samt at det i tider med renteoppgang oppleves som gunstig å leie, sier markedsdirektør Jon Ingar Danielsen i Boligbygg til Nettavisen..
Kraftigst økning var det i leieprisene for hybler, med 19 prosent. Danielsen tror leieprisene vil vise en flat utvikling i år.
- Tilbudet av leieboliger er bra, og dette vil isolert sett virke negativt på prisutviklingen, sier han.
Tabellen under viser markedsleien per måned i første kvartal 2008 for ulike leiligheter i tre utvalgte bydeler i Oslo. (Kilde: Boligbygg)
|
Hybel |
1-rom |
2-rom |
3-rom |
4-rom |
5-rom |
|
|
St.H.haugen/ Frogner |
6180 |
7451 |
9603 |
11.884 |
15.310 |
18.420 |
|
Gamleb./ Sagene/Grünerl. |
5464 |
6735 |
8887 |
11.169 |
14.595 |
17.704 |
|
Østensjø/ Nordstr./ Søndre Nordstr. |
4099 |
5369 |
7522 |
9896 |
13.229 |
16.339 |
Forrige gang leieprisene nådde en topp var i 2002. Sammenlignet med dette året er leieprisene nå 16 prosent høyere nominelt, og 4 prosent høyere hvis en justerer for inflasjonen i perioden.
Tilbudet av leiligheter fortsatte å øke, og var det høyeste siden 2004. I første kvartal var det 4300 utleieleiligheter på markedet i Oslo, mens det i 4. kvartal i fjor var 3700.
Det er toromsleiligheter – leiligheter med ett soverom - som dominerer. Hele 54 prosent av de tilbudte leilighetene er av denne typen.
På Oslos østkant øker tilbudet, slik at andelen nå utgjør 35 prosent av alle tilbudte leieleiligheter. På vestkanten faller tilbudet, og man nådde en ny bunn i første kvartal på 35 prosent av tilbudte leiligheter.
Figuren nedenfor viser utviklingen i leiepriser siden 2002. (Kilde: Boligbygg).

15.05.08 11:50, ny 15.05.08 13:20
- Nå får du billig sørlandsferie
- En unormal sommer, og prisene er dumpet, melder utleiefirma.
[ Les mer ]
Gammel Boeing blir ny bolig
Millionæren fant boligdrømmen på en flyplasskirkegård i Mojaveørkenen.
[ Les mer ]
Renta koster deg hver tredje lønnskrone
Boligprisene faller, men du betaler stadig mer for å bo.
[ Les mer ]
- 3 tagger mat
- 4 tagger boligpris
- 3 tagger matbarometer
- 3 tagger kiwi
- 9 tagger boligmarkedet
- 3 tagger matpriser
- 3 tagger coop
- 3 tagger interiør
- 3 tagger rimi
- 3 tagger prix
- 3 tagger matbutikk
- 5 tagger boliglån
- 3 tagger rema
- 3 tagger nef
- 8 tagger bolig
- 3 tagger rente
- 3 tagger bergen
- 3 tagger eiendomsmegler
- 3 tagger dagligvarer
- 3 tagger eiendom

