Snakk om eventyrkjøp
Først da prisen gikk ned 4 millioner, ble H.C. Andersen-huset solgt. Se bildene og prisen.
Huset i beste del av Københavns Nyhavn, med utsikt over havnen, har stått til salgs i mange måneder før det ble solgt denne uken. Det forteller pleasure.dk.
Ikke bare H.C. Andersen, men også en av Danmarks mest kjente entreprenører, Axel Monberg, som totalrenoverte det i etterkrigsårene, har bodd der.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
Malingen på fasaden slår sprekker rundt plaketten på H.C. Andersens tidligere hjem i Nyhavn.
Foto: Ola Bagge Skar/Mediafriends.dk
... en særledes rask og beslutningsdyktig mann, som så potensialet i huset
Fredet
Huset ble reist i 1737 og er i dag fredet. Det inneholder fire fulle plan og
en toppetasje med terrasse, som samlet gir et 502 kvadratmeter og 108 kvm
kjeller.
Eventyrdikteren, som er Danmarks største bidrag til verdenslitteraturen, bodde i en del av huset fra 1845 til 1864.
Men det måtte en kraftig reduksjon i prisantydningen, ned fire danske millioner til 25 millioner kroner, til for å lokke kjøperne.
Koselige Nyhavn i København er et populært strøk. På midten av 1800-tallet bodde den kjente eventyrforfatteren H.C. Andersen i dette hvite huset som nå er solgt.
Foto: Ola Bagge Skar/Mediafriends.dk- Vi fikk fem telefoner og en av dem var fra en særledes rask og beslutningsdyktig mann, som så potensialet i huset og derfor slo til, sier megler Rudolph de Klauman hos Home Charlottenlund til pleasure.dk.
Pleasure.dk har vært inne i huset. Se video her.
Tvilsomt rykte
Nyhavn vokste frem etter at Kong Christian V så seg til tvunget til å utvide
Danmarks hovedstad på slutten av 1600-tallet.
Han beordret blant annet utgraving av en ny havn, og i århundrer har barer, vertshus og utøvere av verdens eldste yrke i "Den nye havn" vært som en magnet på tørste sjømenn.
København har for lengst vokst ut i alle retninger, og Nyhavn ligger nå i sentrum av byen.
Mer fra Nettavisen.no/bolig:
- Baasland-kausjonister solgte hytta
- Stor oversikt: Her bør du kjøpe hytte
De siste årene har området fått en solid oppgradering, og kvittet seg med sitt tvilsomme rykte. Nyhavn er nå fylt med restauranter og kafeer med atskillig høyere standard.
Kjøperen skal ifølge pleasure.dk være en millionær med sans for rustikk og
unik beliggenhet. Så spørs det bare om han har kjøpt keiserens nye klær...
Ny tjeneste:
Nettavisen kutter boliglånet ditt
(gratis)
12.10.08 11:24
Prisene skal ned - med 15 prosent
Boligprisene skal ned 15 prosent i løpet av kort tid. Men så snur det.
[ Les mer ]
Disse boligene koster ikke 1 kr
- Dette gjør vi for å få folk til å komme, sier megler. Se listen og bilder.
[ Les mer ]
- Dette vil vi aldri oppleve en gang til
Da Cecilie Undhjem kom hjem fra jobb, sto kjøkken og stue under vann.
[ Les mer ]

