Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
ONDT BLOD PÅ KOLLEN: Vidar Lønn-Arnesen går i bresjen for de 31 hytteeierne på Tjømekollen som nekter å akseptere hyttevei over området sitt.
Foto: Jon-Annar Fordal
( NRK )
- Det er mye rart som har foregått her, sier Vidar Lønn-Arnesen.
SJEKK UT NETTAVISENS BOLIGMAGASIN
NRK-profilen (68), som er kjent fra en rekke TV- og radioprogrammer gjennom over 30 år, vil ikke ha vei over hytteområdet sitt. Men nå kan det bli ekspropriasjon.
Lønn-Arnesen er leder i velforeningen for hytteområdet på Tjømekollen syd for Tønsberg. I flere år har foreningen slåss mot planene om en atkomstvei til fire ubebygde hyttetomter mot sjøen nedenfor.
- Det er mye rart som har foregått bak i kulissene her. Det har vært mange ulike interesser, sier Lønn-Arnesen til Nettavisen.
Tirsdag fikk hytteeierne kommunens vedtak midt i fleisen. Tjøme kommunes utvalg for plan og miljø åpner for ekspropriasjon for å sikre atkomsten til de aktuelle hyttetomtene, melder Tønsbergs Blad.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
POPULÆRT: Tjøme er blant de mest populære og dyre hytteområdene langs kysten. Her fra Verdens Ende, helt syd på Tjøme.
- Vi kan ikke se at vi har plikt til å få en vei over Tjømekollen, så lenge grunneieren har vei til sin egen tomt som er opparbeidet, og som har ligget der i alle år
Gammel strid
De fire hyttetomtene det er snakk om ligger på østsiden av Tjømekollen, ikke
langt fra Mågerø. De ble skilt ut fra en gård i nærheten i 1989, men har
ikke vært bebygd. Flere henvendelser til hytteeierne på Tjømekollen om en
atkomstvei resulterte i blankt nei.
De fire tomteeierne mente imidlertid at de hadde retten på sin side. De viser til en reguleringsplan fra 1986 som fastslår at tomtene skal ha atkomst via Tjømekollen.
Nå har altså utvalget for plan og miljø i Tjøme kommune gitt dem medhold, og vedtatt at atkomstveien skal gå over Tjømekollen. Om det blir ekspropriasjon skal avgjøres i et kommunestyremøte den 10. desember.
- Vi kan ikke se at vi har plikt til å få en vei over Tjømekollen, så lenge
grunneieren har vei til sin egen tomt som er opparbeidet, og som har ligget
der i alle år, sier Lønn-Arnesen til Nettavisen.
Han opplyser at velforeningen sitter på en bunke papirer som underbygger deres argumenter. Disse vil bli grundig gjennomgått fram mot kommunestyremøtet.
MER HYTTESTOFF I NETTAVISEN:
- Tur og rekreasjon
Velforeningen mener viktige tur- og rekreasjonsområder på Tjømekollen vil gå
tapt dersom man vedtar ekspropriasjon for å bygge atkomstvei.
Tjøme kommune mener det ikke er så enkelt å ta utgangspunkt i eksisterende vei, fordi den går gjennom et strandsoneområde der det etter gjeldende bestemmelser ikke er anledning til å bygge vei.