Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
VAKKERT: Strandeiendommen Erik Braathen har kjøpt er definitivt en av Norges fineste.
Foto: Christian Bakken
( Nettavisen )
Prakteiendommen på Snarøya er den nest dyreste noensinne.
Sms/mms: Send TIPS til
2030
E-post: tips@nettavisen.no
Markedet for ekstrem hus-luksus tar seg opp. Ett år etter at den ble lagt ut for salg, er prakteiendommen i Strømstangveien 9 på Snarøya endelig solgt, skriver Finansavisen.
Prisen endte trolig på fantastiske 130 millioner kroner.
KJØPE BOLIG? Sjekk ut Meglerguiden
Dermed er det norgeshistoriens dyreste salg, nest etter Munkebakken på Lysaker. Den eiendommen ble kjøpt av tidligere aksjemegler Arne Fredly fra Molde for vel 200 millioner kroner i 2007.
Stramstangveien 9 på Snarøya er på rundt 1000 kvadratmeter. Det gamle hvitmalte hovedhuset er et landemerke på Snarøya, godt synlig fra sjøsiden.
Slik det ofte er i slike store eiendomshandler, har partene også her blitt enige om å holde salgsprisen konfidensiell. Men etter det Nettavisen har grunn til å tro, har Braathen betalt nærmere 130 millioner kroner.
PERLE: Slik tar Braathen-familiens eiendom seg ut fra sjøsiden. Til høyre i bildet ligger Vassholmene.
Foto: Christian BakkenSelger er Alexandra Huitfeldt. Hun er en av arvingene i avishuset Schibsted. Ifjor flyttet hun sammen med mannen sin, Johan Thidemansen, til en eksklusiv villa i Bygdøy Allé 79. Eiendommen ble kjøpt av NRK-kjendis Toppen Bech for 36 millioner kroner.
Det er ikke hvem som helst som kan bla opp 100 millioner kroner for en bolig. Kjøper er også en søkkrik arving. Erik Braathen er blant etterkommerne etter skipsreder Ludvig G. Braathen som etablerte Braathens S.A.F.E (Braathens South American & Far East Airtransport AS) den 26. mars 1946.
På 1990-tallet droppet man halehenget S.A.F.E, og i 2002 ble Braathens kjøpt opp av storebror SAS, etter flere år med økonomiske problemer.
KJØPTE FOR 100 MILL: Erik Braathen. Her er han fotografert i oktober 1998. Da var han administrerende direktør i Braathens. Bildet er tatt i forbindelse med flyselskapets siste flyvning fra Fornebu. Den gamle flyplassen lå bare et steinkast unna villaen han og familien nå har kjøpt på Snarøya.
Foto: Knudsen, Anders MariusFinansbladet Kapital anslo i fjor at Erik Braathen var god for 730 millioner kroner.
Til Finansavisen sier Braathen at hans bestefar faktisk eide Strøamstangveien 9 en gang i tiden. Braathen-familien flytter inn i den herskapelige Snarøya-villaen til høsten.
Med på kjøpet følger 18 mål tomt og 160 meter strandlinje.
Det er eiendomsmegler Torbjørn Ek som til slutt fikk solgt Strømstangveien 9. Det var en prosess som ikke gikk helt uten forviklinger.
NORGES DYRESTE: Dette er Munkebakken på Lysaker. Den be solgt for et par år siden for vel 200 millioner kroner.
Foto: Christian BakkenI begynnelsen oppsto det nemlig en konflikt. Investoren og eventyreren Ivar Tollefsen, som selv har en stor strandeiendom litt lenger nord på Snarøya, mente nemlig å ha avtalt å kjøpe eiendommen. Den gangen var det kjendismegler Petter Andreas Poppe som jobbet med salget.
Selger mente avtalen ikke var bindende, og en stund spøkte det for at striden kunne havne i retten. Så galt endte det heldigvis ikke. Den gangen ble det snakket om en pris rundt 120 millioner kroner. Nå ser det altså ut til at Huitfeldt har oppnådd prisen hun ville ha.
Sammen med Bygdøy i Oslo og Nesøya i Asker, er strandeiendommene på Snarøya i Bærum de mest eksklusive i landet. Mange av dem kan selges for priser på mellom 20 og 40 millioner.
SELGER: Alexandra Huitfeldt med sin mann, Johan Thidemansen.
Foto: Solberg, TrondNylig gikk en funkisvilla på Snarøya for 40 millioner. Kjøper var HitecVision-gründer Ola Sætre. Det var den dyreste boligen i Norge i 2009, inntil Braathen altså slo til og kjøpte Strømstangveien 9 for 100 millioner.
Helt på nordspissen av Snarøya ligger Strømstangveien 50. Den ble kjøpt av perkeringsgründer Snorre Bentsen for noen år siden for 80 millioner kroner. Kjell Inge Røkkes tidligere partner og kamerat, Bjørn Rune Gjelsten, er også på den aller mest eksklusive listen over huseiere. Han kjøpte en stor eiendom ytterst på Bygdøy i 2001 for hele 60 millioner.
Få bedre råd med Nettavisens tjenester:
Minstrøm: Bytt strømleverandør og spar tusener.
Minrente: Bytt bank gratis og spar 5000 kroner i året.
Mittoppdrag: Få tilbud fra håndverkere.
Minkreditt: Finn det billigste forbrukslånet.
(Tjenestene er gratis for Nettavisens lesere).