Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
FIKK NEI: Denne brygga tilhører beboerne på Vassholmen, som ligger rett utenfor Ivar Tollefsen eiendom (bildet). Her ville Tollefsen også ha båtplass, men fikk nei på søknaden om å forlenge brygga med 5 meter.
Foto: Christian Bakken
( Nettavisen )
Ivar Tollefsen har penger, men mangler godvilje hos kommunen.
Send sms / mms med ditt tips til
1930
eller epost til: tips@nettavisen.no
Den styrtrike eventyreren og rallykjøreren Ivar Tollefsen fikk først avslag på byggeplanene på eiendommen ytterst på Snarøya som han kjøpte for over 45 millioner kroner.
I sommer fikk han avslag igjen. Denne gangen gjaldt det søknad om to båtplasser.
KJØPE BOLIG? Sjekk meklerguiden
Tollefsen kjøpte strandeiendommen med adresse Grøndalen 4 i 2004 for 27 millioner kroner. I 2007 ga han 19 millioner kroner for naboeiendommen Grøndalen 2.
VASSHOLMENE: Denne idyllen ligger rett utenfor Ivar Tollefsens bolig på Snarøya. Slippen han kjøpte på øya i 2006 for vel 6 millioner kroner ligger til høyre i bildet. Helt til høyre sees sundet mellom de to øyene som utgjør Vassholmene.
Foto: Christian BakkenTomtene gir ham en praktfull beliggenhet ved Oslofjorden. Men bygningene er små og umoderne. Tollefsen søkte kommunen om å få bygge 900 kvadratmeter stor luksusbolig på området.
I juli 2007 ble planene avvist av Fylkesmannnen. Ikke bare lå det foreslåtte nybygget innenfor 100-metersbeltet. I tillegg er det svært strenge reguleringsbestemmelser i Indre Oslofjord.
FØLG EIENDOMSMARKEDET PÅ BOLIGA.NO
Milliardæren gikk i tenkeboksen, og fikk utarbeidet nye og langt mindre ekspansive tegninger. I januar i år godkjente bygningssjefen i Bærum kommune en ombygging av eksisterende bygninger, samt en underjordisk dobbeltgarasje/bod.
Søknaden gikk lgjennom etter at Tollefsen gikk med på å redusere bruken av glass i fasadene, samt bruke glass med lav refleksjonsverdi (for å hindre mye solrefleksjon mot sjøsiden).
TOLLEFSENS PARADIS: Grøndalen 2 og 4. Det er de to bygningene til høyre i bildet Tollefsen har fåttt tillatelse til å bygge om. Mellom byggene har han fått tillatelse til bygging av en underjordisk dobbeltgarasje og bod som forbinder de to husene sammen. Ved brygga ligger Tollefsens Fairline 52 Targa.
Foto: Christian BakkenDermed kan Tollefsen i alle fall gå i gang med ombygginger som gjør at husene hans på en av landets absolutte kremtomter ikke ser ut som et gammelt nedlagt fiskemottak.
Men med rammetillatelsen fra januar var det også foreløpig stopp for kommunal velvilje for Toillefsen.
I juli fikk han nei på søknaden sin om å forlenge en eksisterende brygge nær eiendommen i Grøndalen som skulle gi plass for to båtplasser.
Bakgrunnen for denne søknaden var at Tollefsen i 2006 kjøpte en tomt – nærmere bestemt en gammel slipp – på idylliske Vassholmene, to øyer som ligger rett utenfor eiendommen hans på Snarøya.
ANSIKTSLØFTING: Skissen øverst viser fasaden mot sjøen slik den er tenkt etter ombygging. Det blir større vinduer. I mellom byggene er tegnet inn en underjordisk garasje som binder husene sammen. Nederst ses byggene fra syd (sett mot bryggen med båt - se bildet over).Her vurderer Tollefsen blant annet å bygge hotell, ifølge budstikka.no. Til Nettavisen opplyser Tollefsen ingenting er bestemt, og at han er i en dialog med kommunen om hva eiendommen kan brukes til.
På Vassholmene er det i dag ni eiendommer. Ettersom øyene er uten fastlandsforbindelse, har beboerne båtplass ved en brygge på fastlandet på naboeiendommen til Tollefsen i Grøndalen. Tollefsen mener han også har krav på båtplass her, i likhet med de andre beboerne på Vassholmen.
Han søkte derfor om forlengelse av den 20 meter lange bryggen (se bilde) for å få plass til 2 båtplasser til seg selv. Det fikk han blankt avslag på. I begrunnelsen fra bygningssjefen, datert 28. juli i år, heter det:
HOTELL? Her på den gamle slippen på Vassholmene vurderer Tollefsen blant annet å bygge et serverings- og overnattingssted.
Foto: Christian Bakken«Hverken hver for seg eller i samvirke, veier behovet for én ny bryggeplass for hver ny eiendom (...), eller likhetshensynet, tyngre enn hensynene bak reguleringsformålene, (...)».
Bygningssjefen mener en forlengelse av bryggen vil tvinge båttrafikken i området enda lenger ut, og dermed inn mot et lite naturreservat mellom fastlandet og Vassholmene.
Kystripa ytterst på Snarøya deler Tollefsen med flere av landets største boligbaroner. Før ferien la Braathens-arving Erik Braathen nærmere 130 millioner kroner på bordet for landets hittil dyreste boligeiendom. (Da ser vi bort fra 245-millionerskåken Munkebakken på Lysaker som ikke har vært benyttet som vanlig bolig de senere åra).
Noen hundre meter nord for Tollefsen bor Snorre Bentsen i Straømstangveien 50 . Han kjøpte eiendommen for 80 millioner kroner i 2005, etter å ha solgt livsverket sitt, Euro Park, for 600 millioner kroner til gigantiske Apcoa.
IVAR TOLLEFSEN: God for 4,15 milliarder kroner, ifølge finansbladet Kapital. Det gjør ham til Norges 33. rikeste. Tollefsen har tjent sine penger som eiendomsinvestor.
Foto: Bendiksby, TerjeFå bedre råd med Nettavisens tjenester:
Minstrøm: Bytt strømleverandør og spar tusener.
Minrente: Bytt bank gratis og spar 5000 kroner i året.
Mittoppdrag: Få tilbud fra håndverkere.
Minkreditt: Finn det billigste forbrukslånet.
(Tjenestene er gratis for Nettavisens lesere).