Majlo må dø i Norge
Politiet lar ikke hunden få lov til å reise ut av landet.
Ulovlige raser
Forskrift om hunder av 2004 forbyr:
- Pitbullterrier
- Amerikansk staffordshire terrier (amstaff)
- Fila brasiliero
- Toso inu
- Dogo argentino
- Hunder som blir avlet, innført eller holdt i strid med denne forskrift kan avlives eller pålegges utført av riket ved vedtak av politiet, jf. hundeloven § 19 femte ledd.
(Kilde: Lovdata.no)
Monia og ektemannen Daniel Johansson pendler mellom Norge og hjemstedet i Eksjö i Sverige. De har alltid med seg amstaffen Majlo (2) - uvitende om at hunderasen er ulovlig i Norge.
Da politiet fikk snusen i at paret hadde en ulovlig hund i huset i Klæbu, gikk de ifølge Johansson drastisk til verks og hentet amstaffen 23. februar.
- De tok seg inn i leiligheten mens vi ikke var hjemme og tok med seg Majlo, sa Johansson til Nettavisen.
Les også: Hvorfor må Majlo dø?
Mandag vedtok politiet å avlive Majlo fordi den er av en ulovlig rase, selv om loven åpner for at den kan føres til Sverige og eier er svensk.
- Jeg kan bekrefte at det er vedtatt at hunden skal avlives og at vi har besluttet at den ikke kan føres ut av landet, sier politiadvokat Lise Rognes, til Nettavisen.
Les også: Tusenvis støtter Majlo
Aggressiv ved henting
Av politiets vedtak går det klart frem at det er snakk om en amstaff som det
gis hjemmel for å avlive. Begrunnelsen for å avlive den i stedet for å sende
den ut er at hunden skal ha oppført seg aggressivt.
- Han (Majlo) hadde en aggressiv atferd overfor politiet. Det vises til at Majlo knurret og flekket tenner og det kunne synes som den ikke var under kontroll, heter det i vedtaket.
Vedtaket viser til en uavhengig vurdering fra en dyreklinikk som fastslo at veterinæren har et godt inntrykk av Majlo og ikke er ustabil. Likevel mener politiet at aggresjonen den viste under pågripelsen beviser det motsatte.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
I følge politiet er Majlo en aggressiv hund, noe som har blitt avvist av familien og en uavhengig instans.
Foto: PRIVAT
Hundeloven
Politiet viser videre til at praksisen med å sende hunden ut av landet kun
gjelder ved grensen, når tollerne ser en hund av feil rase.
Dette står det imidlertid ingenting om i hundeloven. Paragraf 4 sier:
- «Hunder som blir avlet, innført eller holdt i strid med denne forskrift kan avlives eller pålegges utført av riket ved vedtak av politiet, jf. hundeloven § 19 femte ledd.»
Vedtaket viser i stedet til presedens fra Politidirektoratet i 2006 hvor det angivelig ble fastslått en slik regel.
Familiehund
Eier er dypt ulykkelig og sjokkert over avgjørelsen.
- Dette gjør vondt. Dette er verdens snilleste hund, og den har aldri bitt eller vært aggressiv, sier eier Monia Johansson til Nettavisen.
Hun tror politiet bare vil stå på sitt og fatte en prinsipiell avgjørelse.
- Vi har jo et stort hus i Sverige og har ordnet alt det praktiske, fortsetter Johansson.
Eierne sier de ikke visste om det strenge regelverket i Norge, men at de trodde det var nok å utstyre Majlo med mikrochip og pass.
Les også: Odin dyttet - må dø
Mye respons
Det er mange som støtter familien og Majlo. På Facebook er det opprettet en
gruppe som heter «redd
amstaffen Majlo». Her er det nå nesten 6000 medlemmer.
Grunnlegger av facebookgruppen Sjur Mikalsen har selv en «ulovlig» hund som ikke omfattes av regelverket fordi den er født før loven ble vedtatt i 2004. Han er i harnisk over det inntrufne.
- Dette er helt tragisk og forkastelig, og en maktdemonstrasjon fra myndighetenes side, sier Mikalsen, til Nettavisen.
Hundeeksperter har også reagert på behandlingen av Majlo.
- Fremgangsmåten er helt utrolig. De går inn og skremmer vettet av hunden og vurderer nå avlivning. Dette skjer kun fordi det er snakk om en amstaff, sier hundeekspert Gry Løberg fra Manimal, til Nettavisen.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
Majlo med familien.
Foto: Privat
Advokat
Det er også rart at hunden ikke kan sendes ut av landet.
- Hundens eiere er svenske. Jeg kan ikke skjønne annet enn at de da må få mulighet til å ta med seg hunden tilbake til Sverige, sier hundeatferdsekspert Nina Haaland fra Hund i Fokus.
Det er nettopp på dette grunnlaget familien anker saken til Politidirektoratet. De har tre uker på å skaffe nødvendige bevis og vil først skaffe advokat.
- Vi vil nå prøve å finne en advokat som kan noe om dette området. Vi vil følge saken så langt som mulig avslutter Monia Johansson.
Er noen hunderaser så farlige at hundene bør avlives? Diskuter her!
Få magasinet Dittdyr rett hjem i posten! Bestill her:
09.03.09 18:41, ny 09.03.09 21:44
Slik reddet de rådyret Brutus
Thomas fant rådyrkalven frysende, utsultet og alene under en gran.
Les mer
Elle uten pels
... men med Gunhild Melhus. Sjefredaktør Signy Fardal hedres med dyreverndiplom.
Les mer
UD ville ikke sende redningshunder
Norske redningshunder sto klare – fikk ikke dra til Haiti.
Les mer


