Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Foto: Wulf Pfeiffer

Oter spiser opp villaksen

De fredede oteren har formert seg så mye at den truer bestanden av villaks.

Tips oss

Oteren er fredet siden 1982, og nå er de blitt så mange at de spiser opp laksen. Grunneier i Gaulavassdraget Harald Lervik vil åpne for mer oterjakt.

- For å unngå alvorlige skader på laksebestanden, krever mange at det åpnes for utvidet jakt på oteren, sier Lervik til NRK Sogn og Fjordane.

Både ved Os-fossen, på Gaularfjellet, i Sunnfjord og Nordfjord har bestanden av oter økt kraftig de siste årene, ifølge Lervik.

Oteren er en god og sulten jeger som både spiser fisk og skremmer dem vekk fra fiskerne.

24.08.06 10:20


SISTE FRILUFTSLIV:

Relaterte emner:

Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.