Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Foto: Sysselmannen på Svalbard

- Tallene virker høye

To gaupepar, fire ynglende jervepar og 100 kongeørner skal ha spist 45.000 reinsdyr i Finnmark. -Tallene virker høye, mener Fylkesmannen.

Tips oss

Det tilsvarer altså at hvert enkelt rovdyr skal ha spist minst ett helt reinsdyr hver eneste dag sesongen 2005/2006 igjennom.

Reineiere i Finnmark krever erstatning for tap av 44.700 tamrein for driftsåret 2005/2006. Tapet av tamrein er høyt i forhold til hvor gode beiteforhold det var i år, ifølge rovdyrsforvaltningen i Finnmark.

Med tanke på at det totalt er 168.000 tamrein i Finnmark fylke, og totalt 200.000 i hele Norge, kan det påståtte tallet virke høyt. Det synes rovdyrkonsulent Paul Nilsen hos Fylkesmannen i Finnmark.

- Tallene det er søkt erstatning for er på lik linje med driftsåret 2000/2001, som er av de verste kriseårene for reindrifta. Da var det ekstremt dårlige beiteforhold. Men i år har det vært et godt beite. Sett dette i lys av dette virker tapstallet i år veldig høyt, forklarer Nilsen.

Normalt antall rovdyr
Det var verken færre eller flere rovdyr i fjor enn tidligere år, ifølge tall fra rovdyrsforvaltninga i Finnmark.

Nilsen har en viss oversikt over hvor mye rovdyr som finnes i Finnmark. Dyrene som er savnet i forrige driftsår hevdes å være tatt av jerv, gaupe og kongeørn. Men ifølge Nilsen var det ikke spesielt mange rovdyr i fylket i fjor.

- I Finnmark i år er det registrert fire ynglinger av jerv. Dette er ikke spesielt mye, og lite i forhold til året før, sier rovdyrskonsulenten.

Det ble funnet to gaupefamilier i fylket i fjor, og drøyt 100 kongeørner er registrert i Finnmark.

- Gaupetallet har lagt på to til fire gaupefamilie per år. Opptellingen er avhenging av snø- og værforholdene, og hvor flinke folk er til å melde fra om observasjoner til Statens naturoppsyn, forklarer Nilsen.

Erstatningssum ikke klar
Erstatningsbeløpet for i fjor er ikke klargjort enda. Sannsynligvis blir ikke summen av like store dimensjoner som i kriseårene rundt tusenårsskiftet.

Driftsårene 1999/2000 og 2000/2001 var kriseår for tamreinen. Da ble det bedt om erstatning for 51.000 og 56.000 tamrein, med erstatningsbeløp på over 9 millioner kroner.

Tallene for 2005/2006 ventes å være ferdig i midten av november.

09.11.06 11:18, ny 09.11.06 14:45


SISTE FRILUFTSLIV:


Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.