Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Her er Norges dyreste hytte

60 MILLIONER: Det er prisforlangende for denne luksushytta på Geilo.
60 MILLIONER: Det er prisforlangende for denne luksushytta på Geilo. Foto: Nordvik & Partners ( Nordvik & Partners )

Relaterte emner:

Vinmillionær selger denne gedigne luksushytta på Geilo. Se bildene og sjekk prisen.

Som et Soria Moria-slott kneiser den supermoderne hytta «Skarvegløtt» under Hallingskarvet ved Geilo. Med en prisantydning på 60 millioner kroner, er den definitivt landets dyreste noensinne.

Se egen bildekarusell nederst i saken

- Jeg mener dettte er landets fineste hytte - hakket foran Røkke og Gjelstens hytter. Hytta har en helt unik finish. Se for eksempel på den unike stableskifer-peisen, hvor steinene er millimeter-tilpasset, sier partner Nils O. M. Nordvik i eiendomsmeglerfirmaet Nordvik & Partners til Nettavisen.

LUKSUSBAD: Fra dette badet kan du gå ut på balkongen og la kroppen gli ned i jacuzzien..LUKSUSBAD: Fra dette badet kan du gå ut på balkongen og la kroppen gli ned i jacuzzien..

Sjekk ut Nettavisens nye Hyttemagasin.

Det er ikke mange potensielle kjøpere til en slik kostbar hytte her i landet, så her må man lete utenfor landegrensene. Det er utviklet en eksklusiv «salgspakke» med tanke på de mest kresne kjøpere.

Potensielle kjøpere får vite om feriestedet Geilo, og at det ikke ligger så altfor langt utenfor allfarvei. Eller som det står i salgsprospektet: «Only 45 minutes from Oslo by helicopter».

- Vi har samtaler med en interessent i Russland, nærmere bestemt St. Petersburg. Han har mange kontakter i Moskva. Russland er et interessant marked for norsk fjell-luksus. Det er svært mange rike russere. Og da snakker vi ikke om noen titalls millioner på bok, sier Nordvik.

Russerne er virkelig rike, og de elsker luksus. De er til stede ved de mest populære skistedene i Sveits og Østerrike, samt på rivieraen, i følge Nordvik.

UNDER «SKARVEN»: Luksushytta ligger luftig til under Hallingskarvet.UNDER «SKARVEN»: Luksushytta ligger luftig til under Hallingskarvet. Foto: Helge Sundquist

Geilo-luksusen er på hele 663 kvadratmeter. Standarden skulle tilfredsstille selv den mest kresne:

Innendørs svømmebasseng med motstrømsaggregat, 5 peiser, 6 soverom - hvorav det ene har balkong med jacuzzi -, 6 bad, egen vinkjeller med elektronisk temperatur- og fuktighetsstyring, badstu med fjellutsikt. Teknisk rom er den reneste Dovregubbens Hall: Hytta har alt av det mest moderne innenfor ventilasjon, oppvarming, elektriske styringssystemer og alarmer.

Det er den styrtrike Steinar Mikkelsen som bygde palasset under Hallingskarvet, som sto sto ferdig i 2003. På slutten av 90-tallet ble Mikkelsen kjent i finans-Norge som direktør i det fallerte spillselskapet Global Money Games. Da boblen brast, sluttet Mikkelsen i jobben.

SVØMMEBASSENG: Bassenget er selvfølgelig utstyrt med et motstrømsanlegg...SVØMMEBASSENG: Bassenget er selvfølgelig utstyrt med et motstrømsanlegg... Foto: Nordvik & Partners

Virkelig rik har Mikkelsen blitt på pappvin. I 2000 solgte han en større aksjepost i drikkevareimportselskapet Scandinavian Beverage Group. Mikkelsen satt igjen med pene 250 millioner kroner.

Mikkelsen bygde i utgangspunktet «Skarvegløtt» for å bruke det selv. Byggekostnaden skal ha vært rundt 40 millioner kroner. Men Mikkelsen oppholder seg mye i utlandet, og har derfor ikke tid å bruke det. Derfor selger han, ifølge Nordvik.

LUKRATIVT OPPDRAG: Partner Nils O. M. Nordvik i Nordvik & Partners har fått i oppdrag å finnne en kjøper til luksushytta.LUKRATIVT OPPDRAG: Partner Nils O. M. Nordvik i Nordvik & Partners har fått i oppdrag å finnne en kjøper til luksushytta. Foto: Christian Bakken

Idag markedsføres hytta på internett. Pris for en helg: 40.000 kroner. Hytta ligger i Budalen, rett før man kjører inn i Geilo når man kommer fra Oslo.

De siste 5-10 årene er det bygget svært mange luksushytter på fjellet i Sør-Norge. De dyreste hyttene omsettes normalt for priser rundt 20 millioner kroner. Så avstanden opp til «Skarvegløtt» er stor. Aksjemillionæren Jan Haudemann Andersen bygde seg nylig en storslått hytte på toppen av Geilo Fjellandsby. Byggeprisen skal ha vært vel 30 millioner kroner.

De to tidligere kompanjongene og barndomskompisene Kjell Inge Røkke og Bjørn Rune Gjelsten - begge fra Molde-traktene - sitter på hvert sitt gedigne hyttepalass. Gjelstens hytte på Hafjell er på rundt 1000 kvaratmeter. Markedsprisen har vært anslåttt til over 50 millioner kroner.

Kongen av hytte-Norge er likevel milliardæren Kjell Inge Røkke. Han bygget for 6-7 år siden en gedigen hytte på Oppdal. Den er på hele 1800 kvadratmeter.

Norges fineste hytte

     
Slideshow image

  • Bilde 01
  • Bilde 01
  • Bilde 01
  • Bilde 01
  • Bilde 01
  • Bilde 01
  • Bilde 01
  • Bilde 01
  • Bilde 01
  • Bilde 01
  • Bilde 01
  • Bilde 01
  • Bilde 01
  • Bilde 01
  • Bilde 01
  • Bilde 01

07.05.08 16:50, ny 07.05.08 19:51


Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.