Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

- Politiet rykker ikke ut

Arne Johannessen er bekymret. Arne Johannessen er bekymret. ( TV 2 )

For å spare penger rykker ikke politiet i distrikts-Norge ut på alvorlige hendelser.

  • Skriv ut artikkel
  • Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 27.05.07 21:17 | Sist oppdatert 28.05.07 12:16

Ifølge leder Arne Johannessen i Politiets Fellesforbund er det et stort problem at betjenter i lensmannsdistriktene ikke får rykke ut når publikum ber om hjelp.

- Frustrerende
- Det er for lite politifolk til å ta oppdragene og det er for lite penger til å sende folk ut på overtid. Vi klarer ikke tilfredsstille publikums behov, sier Arne Johannessen til TV 2 Nyhetene.

Nordmøre og Romsdal politidistrikt er ett av mange politidistrikt som har store økonomiske problemer, og dette har ført til at operasjonssentralen gjentatte ganger ikke varsler betjenter på vakt om nødtelefoner fra publikum.

- Det er et irritasjonsmoment at man leser i loggen om hendelser der politiet åpenbart burde vært til stede. Dette er frustrerende for både oss og publikum. Det siste året har vi sett en klar økning i henvendelser der vakthavende politi ikke får beskjed om alvorlige hendelser, sier politibetjent og tillitsvalgt ved Rauma lensmannskontor, Per Tore Storbråten.

Fikk ikke hjelp
Grethe Samuelsen på Åndalsnes er en av de som har fått erfare at politiet ikke rykker ut. På kveldstid 2. mai forsøkte en person å ta seg inn i leilighetskomplekset der hun bor.

- Det var helt forferdelig å ringe politiets operasjonssentral og ikke få hjelp. Jeg hadde jo ikke ringt dit hvis jeg ikke hadde behov for politiet, sier Samuelsen til TV 2 Nyhetene.

Politiet har ikke råd til å rykke ut på alvorlige situasjoner.Politiet har ikke råd til å rykke ut på alvorlige situasjoner. Foto: Paul Weaver

I 1992 overlevde hun mirakuløst et blodig knivdrama på Åndalsnes, der to andre personer ble drept. Samuelsen ble gjennomhullet med 43 knivstikk.

- Jeg blir sint og fortvilt over ikke å få hjelp, forteller Samuelsen.

- Må prioritere
Ifølge politiet i Rauma har pengemangel ført til at operasjonssentralen har nekta betjenter på vakt å rykke ut på promillekjøring, trafikkulykke med personskade, brannstiftelse på bolighus og andre forhold som kunne ha avslørt annen kriminalitet.

Politimester Arnstein Nilssen i Nordmøre og Romsdal nekter å uttale seg om han har nok penger til å drive forsvarlig politiarbeid i sitt distrikt.

- Vi må prioritere etter alvorlighetsgrad og vurdere om det er nødvendig å rykke ut. Jeg tror nok de fleste politimesterne i landet ønsker seg bedre budsett for å gjøre en best mulig jobb, men dette er et politisk spørsmål, sier Arnstein Nilssen.



FØLGER I SØSTERENS FOTSPOR: Vladimir Erik Vukicevic i aksjon under Bilsett Games.

Se, en ny Vukicevic!

Sport

– Jeg er utrolig imponert, sier storesøster Christina Vukicevic.
Ezinne: Satte ny, norsk rekord
Ndure: - Beklager, Bislett!
Spyd-Andreas: - Klart dette var en nedtur

Les mer
SMØRSANGER? Denne statuen av popkongen er ikke laget i smør. Men snart kan også dette bivånes på Iowa State Fair...

Jacko foreviget i smør

Musikk

Bisarr statuehyllest til den avdøde popkongen.

Les mer
DØDSBRANN: 25 personer var en stund innesperret i den voldsomme brannen som herjet denne høyblokken i London.

Seks omkom i storbrann

Nyheter

Tre barn blant de døde.

Les mer
TIL UNITED: Michael Owen er klar for Manchester United.

Owen til United

Fotball

Manchester United bekrefter at spissen spiller for dem neste sesong.

Les mer
PRESIDENT? Etter at Sarah Palin nå trekker seg som guvernør i Alaska, spekuleres det i om hun satser på å bli republikanernes nye presidentkandidat.

Palin trekker seg

Nyheter

Flere tror Sarah Palin vil bli presidentkandidat. Se video.

Les mer
ERFARING: - Bassenget er for å kjøle seg ned, men det funker jo også sosialt. Det er mange som gjerne kan tenke seg oppi, flirer Carsten (t.v.) og Michael.

– Mange vil oppi

Musikk

Roskildefolket finner løsninger på heteproblemet.

Les mer

Tips oss

Send sms og mms til 1930 med ditt tips tips@nettavisen.no

Fakta i samarbeid med 1881

Blogglisten