-
Akershus festning ringer julen inn
-
Full pudderalarm i Oppdal
-
Probably the best afterski in the world
-
Kvitfjell åpner både øst og vest og frister med hele 8300 meter nedfarter
-
Ro deg ned. Helt ned
Media liker kristendom - ikke islam
En ny undersøkelse viser at norske medier stort sett er positive til kristendom, men negative til islam.
Det kommer frem i student Sindre Storvolls masteroppgave «Kristenfiendtlighet i pressen? Norske avisers dekning av kristendom og islam», skriver Vårt Land på sine nettsider.
Storvoll har tatt for seg 550 artikler fra et utvalg av norske aviser. Aldri før har det vært gjort en kvantitativ undersøkelse som måler norske avisers holdninger til disse religionene.
– Det er en uskreven regel på fest at man ikke skal snakke om religion. Jeg føler det samme gjelder i medieforskningen, siden det har vært så lite forskning på dette området. Det trigget meg til å undersøke dette nærmere, sier Storvoll til avisen.
De fleste sjangrene er representert i undersøkelse. Det viser seg at den klassiske nyhetsartikkelen har den mest negative vinklingen, mens kommentarer og reportasjer peker i positiv retning. Lokalavisene skiller seg ut ved sitt positive syn på kristendommen.
Storvoll sier til Vårt Land at mens bygda er mer positiv til kristendom, er den også mer skeptisk til islam. Han sier videre at artikler om islam gjerne hentes fra utenlandske medier, noe som fører til en distanse i forhold til dekningen.
– Når det skrives om islam er det sjelden journalistene har vært der det skjer. Det er ofte nyhetsartikler fra utlandet hvor det blir referert til grupperinger innen islam uten at noen uttaler seg. I artikler om kristendom intervjues oftere navngitte personer og ledere. Islam blir omtalt mer upersonlig og utenlandsk, sier Storvoll.
22.06.07 08:53, ny 22.06.07 09:23
![]()
SISTE INNENRIKS:
- 03.30 SV åpner for skattekutt
- 22.43 Hva skal flyplassen hete?
- 22.23 Norges eldste er død
- 20.05 «Livløs» 12-åring var døddrukken
- 18.29 Dyster dag på Oslo Børs
- 17.45 Væpnet aksjon i Oslo
- 17.29 Slik takler du julestresset
- 16.50 10 måneder for 79 lovbrudd
- 16.47 Varebil tok fyr ved bensinstasjon
- 16.09 Han fikk Hanssen til å vurdere gratis heroin
- 15.41 Heikki tror på seier
- 14.46 Bildesperado stoppet av trafikanter
- 14.32 Vilt slagsmål på Mongstad
- 14.08 Vinn nye premier hver dag
- 13.31 Har ikke råd til å bli svindlet
- 13.19 «Jeg kommer til å være syk i morgen»
- 12.41 Test hukommelsen din her
- 12.12 Kristins krav til Jens
- 11.25 Mann falt over bord fra Hurtigruten
- 11.22 Tror på boligrente på 3-tallet
- 11.17 Fotgjenger påkjørt av taxi
- 10.40 Påkjørt av gravemaskin
- 10.39 - Pappa har ikke tenkt på julegaver
- 10.21
Boligsalget 34
prosent ned - 10.21 Reddet naboen i husbrann
- 10.16 Kvinnekriminaliteten mangedoblet
- 09.41 Hiv-rekord i Norge
- 09.06 - Kriminaliserer HIV-positive
- 08.55 Klemt inne etter ulykke
- 08.51 Blir TV-kjendis i Japan





