Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Olje- og energiminister Odd Roger Enoksen (Sp). Olje- og energiminister Odd Roger Enoksen (Sp). Foto: Berit Almendingen ( Nettavisen )

Enoksen avbryter ferien

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 12.07.07 13:57

Olje- og energiminister Odd Roger Enoksen avbryter ferien for å diskutere hjemfallssaken med ESA.

Del på Facebook

Mandag avbryter olje- og energiminister Odd Roger Enoksen (Sp) ferien for å diskutere hjemfallssaken med ESA, EFTAs kontroll-organ, melder NTB. Sp-leder Åslaug Haga uttrykte stor skuffelse da Efta-domstolen dømte forskjellsbehandlingen i den norske hjemfallsordningen nord og ned. Ifølge EFTA diskrimineres private kraftsverkseiere. Grunnen er at de, i motsetning til offentlige eiere, må tilbakeføre kraftverkene vederlagsfritt til staten etter en periode på 60 år.

Informasjonsmedarbeider Inge Thygesen ved ESA bekrefter at hjemfallssaken er tema på møtet, men vil ikke gi noen detaljer.

- I og med at EFTA-domstolen sier at praktiseringen av hjemfallsretten er i strid med EØS-avtalen, ligger det at ordningen må tilpasses. ESAs oppgave er å påse at Norge etterlever sine forpliktelser i henhold til EØS-avtalen, sier han til NTB.



Annonse

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: