Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

UNNDRO SKATT: Oslos ordfører, Per Ditlev-Simonsen, innrømmer skattesnusk overfor Nettavisen. UNNDRO SKATT: Oslos ordfører, Per Ditlev-Simonsen, innrømmer skattesnusk overfor Nettavisen. Foto: Scanpix

Innrømmer skattesnusk

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 17.08.07 19:45

På en hemmelig konto i Sveits skjulte Oslos ordfører Per Ditlev-Simonsen penger for skattemyndighetene.

Del på Facebook

Fredag ettermiddag gikk Oslos ordfører, Per Ditlev Simonsen (H), ut og fortalte at han har hatt en hemmelig konto i Sveits. I et intervju med Nettavisen kort tid etterpå innrømmer han at han ikke beskattet pengene han hadde på den hemmelige kontoen.

- Pengene er ikke beskattet på vanlig måte, nei, sier Per Ditlev-Simonsen (75) til Nettavisen.

Les også: Slipper å betale tilbake

Se innslag på TV 2 Sumo: Ordfører innrømmer skattesusk

- Beskjedne beløp
- Hvor mye penger sto det på den hemmelige kontoen i Sveits?

- Det vil jeg ikke svare på.

- Er det snakk om beløp i hundre tusenklassen – eller millioner?

- Det vil jeg ikke si noe om. Det er snakk om forholdsvis beskjedne beløp.

Går til skattemyndighetene
Oslos ordfører skal nå gå til skattemyndighetene og erkjenne sine gamle synder.

- Jeg vil ta kontakt med skattemyndighetene og fortelle dem om hvor mye penger det er snakk om.

- Du kommer til å gjøre opp for deg?

- Ja, bortsett fra at saken sannsynligvis er foreldet, svarer Ditlev-Simonsen.

Kontoen i Sveits ble ifølge Ditlev-Simonsen avviklet i 1984 eller 1985, med andre ord lenge før han tiltrådte som ordfører.

Hvorfor han opprettet kontoen vil han ikke kommentere.

Hvor pengene i den hemmelige kontoen ble av, vil ikke ordføreren si noe om.

- Jeg har ikke konto eller formue i noe annet land, sier Ditlev-Simonsen.

I hvor mange år han hadde den hemmelige kontoen, kan han ikke svare på.

- Jeg aner ikke når kontoen ble opprettet.

Datterens skilsmisse
Per Ditlev-Simonsens bankkonti har blitt et tema i forbindelse med datteren - den profilerte kommunikasjonsrådgiveren i Hydro - Cecilie Ditlev-Simonsens skilsmisse.

Etter skilsmissen mellom henne og eksmannen, administrerende direktør i EDB Business Partners, Endre Rangnes, saksøkte Ditlev-Simonsen Rangnes med krav om å få sin andel av opsjonene til sin tidligere mann.

Ragnes svarte på søksmålet med å kreve at hennes totale formue skal veies opp mot kravet hun har rettet mot han.

Dagens Næringsliv skriver fredag at Oslo tingrett nå har begjært bevisopptak i Sveits for å finne ut om hun og hennes familie har disponert en konto i Sveits der pengene ikke er innberettet til norske skattemyndigheter.

- Tror ikke Cecilie har konto
På spørsmål om hans datter har konto i Sveits eller et annet sted i utlandet, svarer Per Ditlev-Simonsen følgende til Nettavisen:

- Nei, ikke som jeg vet om.

- Har din kone eller andre i nær familie til deg hemmelige konti i utlandet?

- Nei, ikke som jeg vet om.

- Så Oslo tingrett kommer ikke til å finne stort når de nå begjærer bevisopptak i Sveits?

- Nei.

- Meningsløs sak
Ordføreren medgir at saken som har versert i media hele fredagen er til stor belastning.

- Saken har tynget meg. Det er vanskelig å si noe om ting som ikke er riktig. Jeg kunne jo sagt: «Det var ingen konto i Sveits», men jeg velger nå å si sannheten.

Han legger til:

- Jeg mener hele saken mot min datter er meningsløs, helt forferdelig. Ingen av oss i familien har det noe bra nå.

- Vil denne saken få politiske konsekvenser for deg?

- Nei, det tror jeg ikke, svarer Per Ditlev-Simonsen.

Per Ditlev-Simonsen har vært ordfører i Oslo i 12 år. Fra 1989 til 1990 var han forsvarsminister. Fra 1981 til 1985 satt han i finanskomiteen på Stortinget.

Ordføreren står oppført med nettoinntekt på 2,6 millioner kroner i 2005.

Valgkamp
Per Ditlev Simonsens innrømmelse av at han har jukset med skatten kommer som en politisk bombe midt i den avgjørende valgkampen i hovedstaden. De borgerlige partiene vant valget i 2003 med et nødskrik, og statsminister Jens Stoltenberg (Ap) har flere ganger sagt at hans viktigste mål i denne valgkampen er å ta tilbake makten i Oslo.

Selv om Simonsen ikke stiller til gjenvalg nå - det er Fabian Stang som er ordførerkandidat for Høyre - er det ingen tvil om at skattesnusket kommer som en svært dårlig nyhet for Høyre-leder Erna Solberg og resten av Høyre.



Annonse

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: