Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

PÅ ALVOR: Nyhetsredaktør Jan Ove Årsæther i TV 2 tar truslene svært alvorlig.
PÅ ALVOR: Nyhetsredaktør Jan Ove Årsæther i TV 2 tar truslene svært alvorlig. Foto: TV 2
Tips oss

- Lar oss ikke stoppe av trusler

- Vi kan ikke vi la oss stoppe av trusler, sier TV 2s nyhetsredaktør Jan Ove Årsæther om de alvorlige truslene før spionavsløringene.

TV 2 Sumo: Se hele innslaget her

TV 2-journalistene som laget saken om Akers og Røkkes angivelige avlytting av Odin Forvaltning, har takket ja til sikkerhetstiltak fra politiet. Politiet har også gjort tiltak for å beskytte polititjenestemennene som jobbet med den hemmelige politirapporten.

Les: Mistenkte Aker for avlytting

Aker og Kjell Inge Røkke avviser at de skal ha avlyttet Odin Forvaltning i forbindelse med kampen om Kværner i 2001, og mener hele reportasjen er oppspinn.

Les også: - Historisk overgrep

Truslene som kom i forkant av reportasjen er likevel høyst reelle.

Nyhetsredaktør Jan Ove Årsæther i TV 2 sier til Nettavisen at truslene som ble ringt inn til polititjenestemenn, blir tatt svært alvorlig.

Mandag sendte TV 2 reportasjen om spionasjemistanken. Allerede tirsdagen før hadde TV 2 et møte med Oslo-politiet der truslene ble videreformidlet.

- Vi hadde jobbet med saken i månedsvis. Forrige mandag ba politiet i Oslo pent om et møte fordi det hadde kommet inn en trussel til en av tjenestemennene deres, sier Årsæther.

Møte hos politiet
Da TV 2 hadde møte med politiet dagen etter, hadde det kommet inn enda en trussel.

- Det var en anonym telefon til en polititjenestemann. Innringeren hadde utenlandsk aksent, han snakket norsk, men det virket som om han nærmest leste opp et diktat. Han leste blant annet opp en setning om at «de to reporterne skal få smake et helvete hvis denne saken blir publisert.»

Rapporten som TV 2 har fått tak i, omhandler den private sikkerhetsbransjen i Norge som opererer med blant annet avlytting. Personer i miljøet er eksmilitære som altså jobber nærmest som leiesoldater for nordmenn.

Hvem som ringte inn truslene til politiet er ukjent, men politiet forklarte til TV 2 at de visste hva slags miljø dette var. Politiet skal ha beskrevet personene som utilregnelige, sa at de forventet flere trusler, og at det også ble tatt skritt for å beskytte tjenestemennene.

- Kan ikke la oss stoppe
- Vi må bare støtte oss til politiets vurdering som innstendig oppfordret oss til å ta dette med største alvor. De fortalte at deres tjenestemenn tidligere har fått besøk hjemme som for å vise at «vi vet hvor du bor og at du har familie», sier Årsæther.

Likevel valgte TV 2 altså å kjøre saken.

- Som en seriøs nyhetskanal kan ikke vi la oss stoppe av trusler, sier Årsæther.

Når det gjelder innholdet i reportasjen, er Årsæther trygg på at den er godt fundert.

- Når det gjelder reportasjen, så er den gjennomgått i detalj av våre jurister. Rapporten som omhandler den private sikkerhetsbransjen er veldig tykk og detaljert, sier Årsæther.

Det er forventet at TV 2 kommer med flere reportasjer om innholdet i den 15 sider lange rapporten.

04.09.07 11:35, ny 04.09.07 15:22



Relaterte emner:

Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.