Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Visepolitimester Hans Halvorsen på politiets pressekonferanse. Visepolitimester Hans Halvorsen på politiets pressekonferanse. Foto: TV 2

- En farlig bransje

Politiet er bekymret over kriminelle og paramilitære grupper i sikkerhetsbransjen.

Publisert 04.09.07 16:49 | Sist oppdatert 04.09.07 19:19

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2030 E-post: tips@nettavisen.no

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på MySpace Del på Twitter Del på Nettby
Tips en venn om denne artikkelen

POLITIHUSET (Nettavisen): Politiet holdt tirsdag ettermiddag en pressekonferanse i forbindelse med TV 2 Nyhetenes avlyttings-avsløring.

I mandagens reportasje kom det frem at fondsforvaltningsselskapet Odin mistenkte Aker Kværner og Kjell Inge Røkke for ulovlig avlytting i forbindelse med oppkjøpet av Kværner høsten 2001.

- Politimesteren i Oslo ser veldig alvorlig på at det er vært lekkasje i forbindelse med rapporten. Det er vi dypt bekymret for. Vi har derfor sendt saken videre til spesialenheten for å finne ut om noen av våre ansatte har begått noe straffbart, sa visepolitimester Hans Halvorsen ved Oslo politidistrikt på pressekonferansen.

PRESSET: Visepolitimester Sveinung Sponheim var ordknapp om innholdet i rapporten TV 2 avslørte mandag.PRESSET: Visepolitimester Sveinung Sponheim var ordknapp om innholdet i rapporten TV 2 avslørte mandag. Foto: Thomas Olsen


- Gjort oss bekymret

Oslo-politiet la fokus på den spesialiserte sikkerhetsbransjen, og hvorfor de har laget politirapporten. De innrømmet at de før de startet på rapporten, ikke hadde god nok oversikt over miljøet.

- Vi har de siste årene mottatt opplysninger om forhold knyttet til den type bransje som vi skal snakke om. Det har gjort oss bekymret. Vi har sett en negativ utvikling, sa visepolitimester Sveinung Sponheim.

Denne bekymringen har vært bakgrunnen for at politiet har utarbeidet den interne rapporten.

- Vi har beskrevet aktørene i bransjen. Det er en slags militant vinkling på dette, sa Sponheim på pressekonferansen.

Han beskrev aktørene som paramilitære, og miljøet som ganske lukket.

- Det er ikke så stort, det er internasjonalt, det er vanskelig å hente informasjon fra miljøet og miljøet har vokst. Og ut fra det fant vi at det var riktig å utarbeide en rapport hvor vi har samlet alle opplysninger vi har fått tilgang på. Formålet med rapporten er å beskrive aktørene i bransjen, nettverket og den kriminelle virksomheten, sa Sponheim.

- Det er ikke verifisert

Visepolitimesteren påpekte at rapporten ikke er en etterforskningsrapport.

- Det er viktig å skille rapporten fra en etterforskningsrapport. En slik analyserapport inneholder en lang rekke med informasjon som må verifiseres, sa Sponheim.

Han utdypet dette:

- Det er slik at den informasjonen som finnes i dokumentet ikke alene kan stå på egne ben. Det vil si at hvis den beskriver straffbare forhold er det ikke alene nok til å iverksette etterforskningsskritt. Vår oppgave blir å verifisere dette, bekrefte det via kilder, eller avkrefte, sa Sponheim.

Politiet opplyste at de har samarbeidet med flere aktører i forbindelse med utarbeidelsen av rapporten, blant annet Forsvaret.

- Både Forsvaret og politiet ser med bekymring på den måten denne bransjen utvikler seg, sa Sponheim.

Avviser press

Rapporten «Den spesialiserte sikkerhetsbransjen. En analyse av utviklingen, aktørene og tjenesten» kom ut i april i år.

Først fem måneder senere - mens TV 2 holdt på å lage en reportasje om deler av innholdet i rapporten - skal politiet ha endret på vesentlig informasjon, ifølge TV 2 Nyhetene.

Dette avviser derimot Oslo-politiet.

- I og med at det har vært spekulert i media om at det har vært press fra Aker eller Odin, vil jeg kategorisk avvise det. Disse truslene har ikke hatt noe å si for innholdet i rapporten, sa Halvorsen på pressekonferansen.

Til spesialenheten
Oslo politidistrikt har nå altså involvert spesialenheten for politisaker etter at notatet lekket til TV 2 Nyhetene, opplyste politiet i en pressemelding tirsdag ettermiddag.

«Strategiske rapporter av denne type utgjør en del av politidistriktets virksomhetsplanlegging og prioriteringer. De er kun ment til internt bruk, og det er sterkt beklagelig at denne type rapporter kommer på avveie», het det i pressemeldingen.

Nettavisen følger saken.




Fakta i samarbeid med 1881

Forsiden nå:

LIVSFARLIGE FORBIKJØRINGER: - I den mest befolkede delen på E18, som er gjennom Bamble kommune, er det fritt fram for farlige forbikjøringer der våre barn og unge ferdes langs E18. Nesten hver uke tar politiet lappen fra en vogntogfører på E18 i Telemark. Det er livsfarlig å ferdes her, sier leder i Aksjon E-18 Vidar Tellefsen.

Her er E18 livsfarlig

- Folk dør, flust av farlige forbikjøringer - og jeg har blitt bedt om å holde kjeft. Nå er det nok, raser leder i Aksjonsgruppen for en sikrere E18.

Les mer

Klart for Romørens drømmehelg

Kronen vil knuse dollar

Siv og Erna har flertall

- Hun graver sin egen grav

FASTLINKS
Norges mest trendy klokkebutikk på nett! www.clockshop.no Les mer
Gjør et godt kjøp på bilstol, vogn eller kvalitets klær. Les mer
Nettavisen Fastlinks

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2030 E-post: tips@nettavisen.no