Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

SANITETSSJEF: Generalmajor Leif Rosén (til høyre) skal ha satt sinnene i kok i Forsvarsdepartementet da han varslet om den prekære legemangelen i Afghanistan.
SANITETSSJEF: Generalmajor Leif Rosén (til høyre) skal ha satt sinnene i kok i Forsvarsdepartementet da han varslet om den prekære legemangelen i Afghanistan. Foto: Morten Holm ( Scanpix )
Tips oss

- Forsvarstopp fikk munnkurv og mistet jobben

Generalmajor Leif Sverre Rosén varslet om legemangelen i Afghanistan.

Den øverste sjefen for Forsvarets Sanitet, generalmajor Leif Sverre Rosén, skal ha mistet jobben sin etter at han varslet om legemangelen hos de norske styrken i Afghanistan på NRK i mai i år, skriver VG.

Forsvarsdepartementet skal ha reagert kraftig på uttalelsene, og like etter NRK-intervjuet skrev Rosén under på en avtale som fratok ham jobben. Samtidig fikk han ikke lov til å uttale seg offentlig om Forsvaret igjen.

Rosén fikk som kompensasjon en studiepermisjon i et knapt år og en lønnsøkning på omtrent 50.000 kroner. Etter studiene måtte han si opp jobben.

Forsvarsminister Anne-Grethe Strøm-Erichsen og forsvarssjef Sverre Diesen ønsker ikke å kommentere saken overfor VG.

13.11.07 05:07



Relaterte emner:

Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.