Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Reagerer på diskriminering og voldsbruk i politiet.
FNs torturkomité ber Norge øke innsatsen for å hindre unødvendig bruk av makt innen politiet, melder NRK.
- Det viser seg at de som har vært offer for denne politivolden har en annen etnisk bakgrunn enn norsk, og det kan bekrefte at det ligger diskriminerende holdninger bak bruken av vold, sier leder av Advokatforeningens menneskerettighetsutvalg, Knut Rognlien, til fjernsynskanalen.
I en rapport har komiteen undersøkt forhold fra Norge, samt landene Usbekistan, Latvia, Estland, Portugal og Benin.
I rapporten blir norske myndigheter bedt om å gjøre rede for hvordan utdanningen av politi og ansatte i fengsler, skal bidra til å redusere vold og rasistisk motivert vold.
Torturkomiteen har tidligere kritisert Norges bruk av varetekt og isolasjon i fengslene. Justisminister Knut Storberget (Ap) avslo å kommentere rapporten fredag.