Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

VIL HA PENGER NÅ: Høyere lønn i dag er viktigere enn AFP-ordning i framtida, mener unge arbeidstakere. VIL HA PENGER NÅ: Høyere lønn i dag er viktigere enn AFP-ordning i framtida, mener unge arbeidstakere. Foto: Paul Weaver ( Nettavisen )

Unge bryr seg ikke om AFP

To av tre unge arbeidstakeren gir blaffen i AFP-ordningen.

Publisert 16.03.08 02:32 | Sist oppdatert 16.03.08 02:45

Tips oss

Send sms / mms med ditt tips til
1930 eller epost til: tips@nettavisen.no

Skriv ut artikkel Del Del på Facebook Del på MySpace Del på Twitter Del på Nettby

Årets stridstema i lønnsoppgjøret fenger ikke unge arbeidstakere. I aldersgruppen 15-25 år svarer hele 63 prosent av de spurte «nei», eller «vet ikke» på spørsmål om avtalefestet pensjon er viktig for dem.

Det viser en undersøkelse gjennomført blant norske arbeidstakere på oppdrag fra DnB Nor, skriver Aftenposten.

Selv blant mindretallet av de unge arbeidstakerne, som mener at AFP er viktig, svarer tre av fire at de ikke ville droppet lønnsvekst til fordel for en AFP-ordning. Interessen for pensjonsordningen stiger ved høyere alder. I aldersgruppen 45-59 år svarer 70 prosent at AFP er viktig.

LES OGSÅ: Derfor ble det brudd
LES OGSÅ: Dette koster ny AFP deg

Konserndirektør Åsmund Skår i DnB Nor pengemarked, er ikke overrasket over tallene. Fordi pensjonsalderen ligger langt fram i tid er unge naturlig nok mest opptatt av lån og bolig, mener han.

- For det andre forstår de unge at det ikke er sannsynlig at AFP fortsetter i den formen den har i dag. Hvorfor skulle de da stå på barrikadene, sier Skår til avisen.



Kommentarer


Fakta i samarbeid med 1881

Tjenester:

Det er alltids hyggelig å bli kjent med nye folk, men språket kan være en barriere. Begynn spansktrening på nettet, så får du nye venner til sommeren.

Lær spansk før sommeren

Lyst til å lære deg spansk før sommeren? Med ny metode er det faktisk mulig.

Les mer

Tips oss

Send sms og mms
med ditt tips til: 1930
eller epost til: tips@nettavisen.no

QXL.no