Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

ANNET IMAGE? Terrortiltalte Arfan Bhatti stilte i lilla skjorte i retten onsdag - mens appelsinen beholder hedersplassen. Til høyre forsvarer Arild Holden. ANNET IMAGE? Terrortiltalte Arfan Bhatti stilte i lilla skjorte i retten onsdag - mens appelsinen beholder hedersplassen. Til høyre forsvarer Arild Holden. Foto: Johannessen, Sara ( Scanpix )

«Min høflighet har også en grense»

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 02.04.08 13:14

Avlytting av Arfan Qadeer Bhatti avslører en langt mer aggressiv side av den lusekoftekledde mannen.

Del på Facebook

Onsdag startet avspillingen av det omfattende avlyttingsmaterialet knyttet til terrorsaken mot Arfan Qadeer Bhatti.

Her fikk retten et første møte med torpedoen Bhatti.

Pengeinnkreveren som bruker dårlig skjulte trusler til å hente penger fra personer som ikke vil betale.

To slike personer er innblandet i saken som nå går i Oslo tingrett. Begge disse to personene er knyttet til T5PC-saken. Begge jobbet Bhatti med å innhente penger fra. Begge fikk husene sine beskutt i 2006.

Les egen sak: Bhatti krevde inn penger fra T5PC-topper

Etterforsket annen skyting
Bhatti har innrømmet at han avfyrte skudd mot huset til en av disse to personene 1. august 2006.

Onsdag startet politiet med bevisfremleggelse i forbindelse med den andre skytingen, på Kolsås 31. januar 2006.

Politiets sikkerhetstjeneste har avlytningsmateriale av Bhatti helt fra slutten av 2005, da han var mistenkt for å stå bak en skyteepisode i Askim 29. september 2005.

Et forhold som er henlagt når det gjelder Bhatti.

Men telefonavlytting i denne saken knytter Bhatti til skytingen mot huset til den T5PC-tilknyttede mannen på Kolsås.

Disse skuddene ble forøvrig avfyrt med den samme UZI maskinpistol som skuddene i Askim i 2005.

(Artikkelen fortsetter etter bildet)

Lusekofta er borte. Det er også bildet av Bhatti som sjarmerende og hyggelig.Lusekofta er borte. Det er også bildet av Bhatti som sjarmerende og hyggelig.

- Du må ikke håpe
Tirsdag fikk retten høre hvordan Bhatti presset mannen på Kolsås til å betale i underkant av 100.000 kroner. Penger som Kolsås-mannen håper han skal klare å betale når han får penger fra annet hold.

«Du må ikke håpe min venn. Du har laget avtale med meg (...) håper inderlig at min tålmodighet lønner seg», skriver Bhatti i en SMS fra 22. desember - en drøy måned før skytingen.

Pengene kommer ikke.

Kort tid etter mottar mannen en ny SMS fra Bhatti:

«Min høflighet har også en grense. Skjønner at du har svin på skogen (..) Du har avbrutt avtalen og du får ta følgene deretter. Du vil få en melding fra meg og du vil skjønne at det er fra meg. Over og ut fra min side.»

Nekter
Til oppdragsgiver for torpedovirksomheten skryter Bhatti av «den jævli fine meldingen han laget».

Der gjentar han også at «alle vil høre hva jeg vil finne på, uten at det peker mot meg selvfølgelig». I samtale med den samme personen sier Bhatti at han synes synd på Kolsås-mannen på grunn av hva som skal skje med ham. I samtale med mannen får Bhatti også adressen til Kolsås-mannen.

12. januar sier Bhatti i samtale med mannen at han ikke vil møte Kolsås-mannen personlig fordi «jeg har andre planer for NN».

Påtalemyndigheten mener altså at Bhatti allerede da kan ha tenkt på å skyte mot huset til Kolsås-mannen, men Bhatti nekter for at han har noe med skytingen å gjøre. Han har alibi for selve tidspunktet, men påtalemyndigheten mener at Bhatti sto bak.

I samtale med mannen sier Bhatti forøvrig at han ikke får fornøyet førerkortet på grunn av «det Moss-greiene», altså skytingen i Askim som han ble etterforsket for.

- Så nå skal jeg ikke lage ny sak før jeg får førerkortet, sier Bhatti. Denne saken ble altså henlagt.

Påtalemyndigheten vil fortsette å legge frem avlytningsmaterialet de neste dagene.



Annonse

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: