Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
VOLDTEKT I OSLO 2007: Politiets gjennomgang av voldtektssaker fra i fjor, viser at flere overfalles og voldtas av ukjent gjerningsmann.
( Illustrasjonsfoto: Colourbox )
Men politiet henlegger åtte av ti voldtektsanmeldelser.
Sms/mms: Send TIPS til
2030
E-post: tips@nettavisen.no
I fjor ble det i Oslo anmeldt 161 voldtekter og 35 voldtektsforsøk. Antallet er det høyeste som er registrert på ett år i løpet av den siste tiårsperioden.
Det viser rapporten «Voldtekt i Oslo 2007», som er en analyse av alle voldtektene og voldtektsforsøkene som ble anmeldt i Oslo politidistrikt i 2007.
Flere overfallsvoldtekter
Majoriteten av voldtektsofrene er kvinner med norsk statsborgerskap.
Av de 191 personene som er registrert som fornærmet for voldtekt, inkludert
forsøk, var det 185 kvinner og seks menn.
Gjerningsmannen er i over halvparten av sakene var norsk statsborger (60,3 prosent), men i over 70 prosent av tilfellene har gjerningsmannen bakgrunn fra et annet land enn Norge.
Det har dessuten vært en økning fra 2001 til 2007 i andelen som overfalles og voldtas av ukjent gjerningsmann, og dette utgjør 16,8 prosent av de anmeldte sakene.
Ruset og på nattestid
Stadig flere av de som anmelder voldtekt var selv påvirket av rusmidler. Fra
2000 til 2007 steg andelen fra 50 til 70, 4 prosent. Flere av de som
anmelder sier også at de var bevisstløse da det skjedde, enten fordi de sov,
ble dopet ned eller hadde blackout etter rusinntak.
De fleste voldtektene eller forsøkene skjer fremdeles i tilknytning til fornærmedes, gjerningsmannens eller i en tredje persons bolig, og de skjer på natta. Hele 44 prosent av voldtektene skjer mellom klokken 24.00 og 06.00. Andelen økes til 61,9 prosent dersom man også tar med tidsrommet fra 06.00 til 09.00.
Lang saksbehandling
Den gjennomsnittlige saksbehandlingstiden for voldtektsanmeldelser har gått
opp fra foregående undersøkelse. I 2004 lå saksbehandlingstiden på 262
dager, mens den i 2007 hadde steget til 341 dager. Lengre saksbehandlingstid
kan blant annet forklares med økt arbeidsbelastning grunnet flere anmeldte
voldtekter.
Oppklaringsprosenten har økt fra 35,0 prosent til 43,8 prosent på tre år. For voldtektsforsøk ligger oppklaringsprosenten lavere (11,4 %). I disse anmeldelsene er det generelt mindre spor og færre opplysninger om gjerningsmann.
Les også: Her er voldtekts-Oslo
Mange anmelder ikke
Det regjeringsoppnevnte «Voldtektsutvalget» anslo tidligere i år at 0,5 til 1
prosent av alle norske kvinner har blitt utsatt for voldtekt eller
voldtektsforsøk. Tallene er basert på en grundig gjennomgang av norske
undersøkelser.
Av sakene som anmeldes, henlegges åtte av ti saker. 90 prosent av tilfellene blir aldri anmeldt.
Rapporten Oslopolitiet la frem tirsdag dreier seg om de sakene som anmeldes. Det er gjennomført tilsvarende analyser i 2000, 2001 og 2004. Dette har gjort det mulig å trekke linjer om utviklingen over tid.