Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Porno-Mattsson frifunnet

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 01.03.04 15:16

Stein-Erik Mattsson, som publiserte usladdet hardporno gjennom Aktuell Rapport, er frifunnet i Oslo tingrett.

Del på Facebook

Mattsson hadde nektet å vedta et forelegg på 25.000 kroner som han ble ilagt etter at han i juli 2002 utga pornobladet «Frie Aktuell Rapport».

Bladet var helt uten sladd og viste seksuelle aktiviteter.

- Ikke å anse som ”pornografi”
«Flertallet har kommet til at Frie Aktuell Rapport etter den alminnelige moral- og rettsoppfatning i samfunnet ikke er å anse som ”pornografi” i strafferettslig forstand. Flertallet finner ikke at de bildene som er presentert i tidsskriftet – isolert sett eller sett i sammenheng med dets øvrige innhold - kan karakteriseres som støtende kjønnslige skildringer for folk flest.

SI DIN MENING:
Er det greit å vise porno uten sladd?
Ja, selvfølgelig
Nei, porno er forkastelig
Bryr meg ikke

Se resultat
Ved vurderingen har flertallet lagt avgjørende vekt på at bildene i hovedsak viser frivillig seksuelt samkvem mellom voksne mennesker og at bildene ikke er tilstrekkelig grove til at de omfattes av bestemmelsen», heter det i dommen fra Oslo tingrett.

Det var i juli 2002 at Mattsson delte ut bladene på Karl Johan. Han sendte også ett eksemplar til samtlige stortingsrepresentanter på Stortinget.

Aktor la under rettsaken ned påstand om en bot på 25.000 kroner.

- Er blitt vesentlig mer tolerante

Totalt 13.000 eksemplarer av bladet ble gitt bort. I retten fortalte Mattsson at han ga bort de usensurerte bladene for å fremprovosere en rettssak.

I dommen står det:

- Tiltalte forklarte at formålet med utgivelsen av Frie Aktuelle Rapport var å fremprovosere en anmeldelse og etterfølgende påtale, slik at saken kunne prøves for domstolene. På spørsmål fra aktor erkjente tiltale at formålet med utgivelsen av Frie Aktuelle Rapport var å tjene penger på senere utgivelser. Han forklarte at folk flest i løpet av de siste år er blitt vesentlig mer tolerante i forhold til pornografi og at forbudet i straffeloven § 204 må tolkes i samsvar med dette. Tiltalte viste til at folk i stor grad blir eksponert for pornografi gjennom ulike medier og at dette i vesentlig grad har bidratt til å liberalisere grensene for hva som anses som støtende pornografi, også i strafferettslig forstand.

TV 2 Nettavisen kommer med mer.

Er du enig i Oslo tingretts frifinnelse? Si din mening i kommentarfeltet under.



Annonse

BIDRA I DISKUSJONEN

Gunnar Stavrum Her vil vi gjerne vite hva du mener om denne saken. Vi ønsker fullt navn fordi det gjør argumentene og synspunktene mer interessante. Dersom du har spesielle grunner til å være anonym, kan du sende innlegget hit og begrunne hvorfor. I unntakstilfeller vil vi publisere slike anonyme innlegg etter redaksjonell redigering. Vær saklig og respektfull!
Gunnar Stavrum, sjefredaktør


This text is replaced by the Flash movie.
MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: