Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
AVSLAG: Spesielt serbiske og russiske asylsøkere får avslag. Her fra Vårli asylmottak.
Foto: Scanpix
Seks av ti asylsøkere har fått avslag på sine søknader så langt i år.
Sms/mms: Send TIPS til
2030
E-post: tips@nettavisen.no
Strømmen av personer som søker asyl i Norge blir stadig større. Til nå har UDI behandlet dobbelt så mange søknader sammenlignet med 2007.
Ved utgangen av mai hadde departementet behandlet 2.500 asylsøknader, og gitt avslag til 1.450 av disse. På samme tid i fjor hadde 41 prosent fått avslag.
- Det er spesielt serbiske og russiske asylsøkere som får avslag. Henholdsvis 90 og 85 prosent har fått avslag så langt i år, sier avdelingsdirektør Hanne Jendal i UDI.
I løpet av årets første fem måneder hadde 422 russere søkt om asyl i Norge, mot 261 søknader i samme periode i fjor. Personer fra Serbia sto bak 314 søknader, mot 137 i fjor.
- Både når det gjelder serbere og når det gjelder russere, så mener vi at asylsøkerne stort sett ikke har et beskyttelsesbehov. Serbere som opprinnelig kommer fra Kosovo, kan trygt reise til Serbia. Tsjetsjenere kan trygt reise til en annen del av Russland, sier Jendal, som understreker at man uansett gjør en individuell vurdering i hver eneste sak.
Ved utløpet av mai var det registrert 4275 asylsøknader. Det er mer enn dobbelt så mange som per 1.juni i 2007. Da hadde det kommet 1970 asylsøknader. Bare i mai kom det 950 nye søknader.