Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Senter evakuert etter brann

SVART RØYK: Flammene slo opp av taket på kjøpesenteret, som er et av de størte i Oslo-området.
SVART RØYK: Flammene slo opp av taket på kjøpesenteret, som er et av de størte i Oslo-området. Foto: Siw Irene Nyhuus

Fakta:

Tips oss

Send SMS eller MMS med kodeord «tips» til 1930,

ring 21006010 eller

send e-post til: vaktsjef@nettavisen.no

Store deler av Ski sentrum var evakuert fredag.

- Brannen er under kontroll og det drives etterslukking, sier Marthe Ivarson, Nettavisens journalist på stedet, klokken 12.30.

Brannen startet på taket av kjøpesenteret, der det for tiden pågår bygging av en ny etasje.

En brannmann ble skadd og er kjørt til sykehus.

- Vi tok imot en brannmann med lettere skader, men han er nå utskrevet, opplyser kommunikasjonsrådgiver Anders Bayer ved Aker universitetssykehus avdeling Ski til Nettavisen.

Ole-Kristian Johannessen var midt oppe i dramaet.

- Det har brent i et heishus i sydenden på toppen av senteret. Brannen spredde seg ikke innvendig, sier Ivarson.

- Da brannalarmen gikk, guidet vi kundene våre til nødutgangene. Det var ingen tilløp til panikk, Johannessen, som jobber i matbutikken Ultra.

Ole-Kristian Johannessen jobber i matbutikken Ultra, og havnet midt oppe i dramaet på Ski Storsenter.Ole-Kristian Johannessen jobber i matbutikken Ultra, og havnet midt oppe i dramaet på Ski Storsenter. Foto: Marthe Ivarson

- En gang ble fylt med røyk, ellers var det ikke noe røyk inn på senteret, sier Johannessen til Nettavisen, før han haster videre.

- Veldig mye røyk
Politiet fikk meldingen om brannen klokken 10.30 fredag formiddag.

Brannen ble karakterisert som kraftig og både den gamle og den nye delen av kjøpesenteret ble evakuert, ifølge innsatsleder Bjørn Erik Flekke i Follo Politidistrikt.

Innsatsleder Bjørn Erik Flekke ved Follo Politidistrikt hadde nok å gjøre da det brøt ut brann på Ski Storsenter.Innsatsleder Bjørn Erik Flekke ved Follo Politidistrikt hadde nok å gjøre da det brøt ut brann på Ski Storsenter. Foto: Marthe Ivarson

- Både ansatte og kunder er evakuert og det er snakk om flere hundre personer, sa Flekke til Nettavisen.

Styrker fra Oslo brannvesen bistår i slukningsarbeidet.

Se video:

Innsatslederen bekrefter at brannen startet på taket.

- Det brenner i den gamle delen der de holder på å lage en etasje til. Brannen startet på taket. Der har det foregått bygningsarbeid i lengre tid, sier han.

Et øyenvitne har også observert hvor brannen startet.

- Det brant på taket i nybygget. Det var tykk røyk, men ingen flammer, som jeg så da, sier øyenvitne Ron Inge Aasnes til Nettavisen.

I FULL FYR: Brannen skal ha startet på taket av Ski Storsenter, der det pågår bygging av en ny etasje.I FULL FYR: Brannen skal ha startet på taket av Ski Storsenter, der det pågår bygging av en ny etasje. Foto: Siw Irene Nyhuus

Han kom kjørende fra Siggerud og skulle levere noe på senteret da han oppdaget storbrannen.

- Det var veldig mye røyk og det virket forholdsvis dramatisk, sier han.

På stedet er det tre brannbiler og to sykebiler.

Mann var savnet
En mann var ifølge Østlandets Blad savnet i forbindelse med brannen, men han har nå kommet til rette igjen.

Ski Storsenter har 129 butikker, og det er totalt 1100 ansatte i senteret.

Slukningen pågår fremdeles og senteret blir ikke åpnet igjen i dag.

- Vi regner med at folk som har bilene sine der kan få de ut i løpet av dagen, sier innsatslederen.

Nettavisen følger saken.


Vis større kart

04.07.08 10:56, ny 04.07.08 15:47


Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.