Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Søk i arkivet:
NA Nyhetsbrev:
Derdubor:
Tekst-TV

Tips oss

Asylsøkere til militærleire

Militærleire, brakkerigger og skip kan bli midlertidige boliger for asylsøkere som vil inn i Norge.

Utlendingsdirektoratet har et skrikende behov for flere plasser til asylsøkere. Rundt 15.000 asylsøkere er det i år ventet at Norge vil motta. UDI har behov for mellom 5.000 og 7.000 nye mottaksplasser i løpet av året.

- Vi ser på alt. Brakkerigger er en mulighet. Det høres kanskje traurig ut, men det finnes veldig bra brakkerigger som anleggsarbeidere bor i dag. Tidligere har vi hatt asylsøkere boende på skip. Vi må prøve å være litt kreative, men det betyr ikke nødvendigvis at tilbudet blir substandard og direkte dårlig, sier Sigrun Rajendram, fungerende regiondirektør i region- og mottaksavdelingen i UDI, til Nationen.

En nedlagt militærleir på Andøya er også lansert som et mulig mottak, og ifølge NRK kan 500-1.000 asylsøkere plasseres her.

Rajendram sier at UDI må skaffe til veie de plassene de trenger.

- Vi må skaffe til veie disse plassene. Alternativet er at folk blir stående på Gardermoen uten tak over hodet, sier hun.

24.07.08 08:17, ny 24.07.08 08:58


Du trenger Macromedia Flash Player 8 eller nyere for å spille Distribution quiz. Det ser ikke ut som du har denne spilleren installert på din datamaskin.

Vennligst gå hit for å laste den ned og installere den: www.adobe.com


Relaterte emner: