Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Måtte amputere etter CT-tabbe

BRØT SPESIALHELSETJENESTELOVEN: Helsetilsynet opprettet tilsynssak mot Sykehuset Østfold etter kommunikasjonssvikt. En kvinne måtte amputere beinet. BRØT SPESIALHELSETJENESTELOVEN: Helsetilsynet opprettet tilsynssak mot Sykehuset Østfold etter kommunikasjonssvikt. En kvinne måtte amputere beinet. ( Foto: Scanpix )

Sykehuset Østfold tok røntgen av feil kroppsdel.

  • Skriv ut artikkel
  • Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 06.08.08 17:24 | Sist oppdatert 06.08.08 17:47

Fredrikstad-kvinnen fikk utført en rutineoperasjon av menisken på en privat klinikk. I etterkant av operasjonen ble 52-åringen angrepet av gule stafylokokker og innlagt på Sykehuset Østfold med store smerter. Kommunikasjonssvikt mellom to avdelinger på sykehuset førte til at kvinnen måtte amputere beinet, skriver Fredriksstad Blad.

Tok CT av feil kroppsdel
Kvinnen klagde over store smerter i låret, men da hun skulle bli avbildet, ble det tatt bilde av kvinnens nyopererte kne. Feilen ble oppdaget samme dag, men da var CT-maskinen ute av drift, og det forble den i flere dager, skriver avisen.

Nesten en uke senere ble det oppdaget at 52-åringen hadde en livsfarlig infeksjon i låret. Hadde infeksjonen blitt oppdaget tidligere kunne Fredrikstad-kvinnens bein ha vært reddet.

- Dårlige rutiner
Kvinnens advokat, Torgeir Røinås Pedersen, sier til Nettavisen at klientens bein kan ha vært reddet om rutinene på sykehuset hadde vært bedre.

- Det er mye som tyder på at Sykehuset Østfolds dårlige rutiner har skylden for at kvinnen mistet beinet. De valgte å søke på feil sted med CT når de burde ha brukt en MR-undersøkelse, noe jeg i ettertid har fått fortalt hadde oppdaget infeksjonen fortere, og da kunne beinet ha vært reddet, sier Pedersen til Nettavisen.

- Livet er snudd opp ned
- Hun er lenket til rullestol, og livet hennes har blitt snudd opp ned, sier Pedersen.

Han sier at klienten fortsatt sliter med fantomsmerter etter amputasjonen. - Hun har ikke et rolig minutt, hun har fantomsmerter fra hoften og ned. Hun lever i et smertehelvete.

Erstatning
52-åringens sak er nå til behandling hos Norsk Pasientskadeerstatning, men Pedersen sier til Nettavisen at erstatningssummen ennå ikke er ferdig utmålt.

- Sykehuset har påtatt seg ansvar. Kvinnen vil aldri kunne arbeide resten av livet, hun er 100 prosent ufør, så vi forventer et høyt beløp, sier Pedersen.

Kommunikasjonssvikt
Mangelfull kommunikasjon mellom radiologisk og ortopedisk avdeling, gjorde at de gule stafylokokkene i kvinnens bein ikke ble oppdaget før det var for sent.

Helsetilsynet i Østfold har nå konkludert med at Sykehuset Østfold har brutt spesialisthelsetjenesteloven § 2-2 – som lyder: Helsetjenester som tilbys eller ytes i henhold til denne loven skal være forsvarlige, skriver F-b.

Helsetilsynet opprettet tilsynssak på grunn av kommunikasjonssvikten, og har nå kommet med sin avgjørelse.

Sykehuset har etter hendelsen, som skjedde i juni 2006, etablert faste samarbeidsarenaer mellom radiologisk og ortopedisk avdeling, antall CT-maskiner er doblet og prosedyrer er skrevet.

- Dette er en sak vi ser alvorlig på, og vi tar avgjørelsen fra Helsetilsynet til etterretning, sier divisjonsdirektør for kirurgi ved Sykehuset Østfold Asbjørn Elgen til F-b.no.



DØDSBRANN: 25 personer var en stund innesperret i den voldsomme brannen som herjet denne høyblokken i London.

Seks omkom i storbrann

Nyheter

Tre barn blant de døde.

Les mer
ERFARING: - Bassenget er for å kjøle seg ned, men det funker jo også sosialt. Det er mange som gjerne kan tenke seg oppi, flirer Carsten (t.v.) og Michael.

– Mange vil oppi

Musikk

Roskildefolket finner løsninger på heteproblemet.

Les mer
MICHAEL JACKSON var avhengig av sterke narkotiske stoffer i over 20 år. Her er han med Paris Hilton som har lagt ut bilder av ham på sin Twitter-konto.

– Jackson reiste med miniklinikk

Musikk

Hadde med seg både et IV-drypp og en anestesilege allerede på 1990-tallet.

Les mer
GODE VENNER: Jahn Teigen, Lene Nystrøm Rasted og Lage Fosheim.

– Var Jahns servitør

Musikk

Aqua-Lene glemmer aldri hvordan det var å ha Jahn Teigen som sjef.

Les mer
TATT: Claudia Pechstein er avslørt for bloddoping.

Skøytestjerne doptatt

Sport

Avslørt etter VM på Hamar.

Les mer
FRIHETSGUDINNEN: Statuen på Liberty Island (fra 1886) har blitt et symbol på frihet og demokrati.

– Emma skal
til New York

Nyheter

BBC-journalist tok innersvingen på norske mediekjendiser.

Les mer

Tips oss

Send sms og mms til 1930 med ditt tips tips@nettavisen.no

Fakta i samarbeid med 1881

Blogglisten