Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
JUKS: Riksrevisjonen har oppdaget at seks tidligere stortingsrepresentanter har jukset til seg nesten seks millioner kroner i pensjon.
Foto: Scanpix
Seks tidligere stortingspolitikere har urettmessig fått utbetalt flere millioner for mye i pensjon. Flere kan bli avslørt.
Stortingspresident Thorbjørn Jagland (Ap) støtter Riksrevisjonens krav om strengere kontroll. Seks tidligere stortingsrepresentanter skal urettmessig ha fått utbetalt cirka 5,7 millioner kroner i pensjon i perioden 1998-2008. Og det kan være flere, skriver Dagsavisen.
Hemmelig
Riksrevisjonen skrev i mai et brev til Stortingets presidentskap og
pensjonsstyre hvor de informerte om funnet. Så langt holder både
Riksrevisjonen og Stortingets pensjonsstyre hemmelig hvem de seks tidligere
stortingsrepresentantene er.
Representantene komme fra flere partier. De to tidligere Ap-statsrådene Grete Knudsen og Kjell Opseth fikk mye kritikk fordi de mottok stortingspensjon mens de var i full jobb i 2003, men er ikke blant de seks. Det bekrefter pensjonsstyrets leder Sigvald Oppebøen Hansen (Ap), skriver Dagsavisen.
Krever strengere kontroll
Stortingspresident Thorbjørn Jagland mener at funnet viser at hele
utbetalingssystemet må gjennomgås.
- Vi bør ikke ha et system som kun bygger på tillit. Det må bygges inn helt konkrete kontrollrutiner, sier Jagland til Dagsavisen.
Han understreker at ansvaret ligger hos Stortingets pensjonsstyre, som består av fem stortingsrepresentanter fra ulike partier.
- De må håndtere dette. Jeg har bedt dem gjennomgå disse sakene og samtidig se på systemet vi har både når det gjelder informasjon og kontroll, sier Jagland.