-
Kvitfjell åpner både øst og vest og frister med hele 8300 meter nedfarter
-
Ro deg ned. Helt ned
-
Dark Season i Kristiansand
-
Bjorli øker til hele 1400 meter
-
Trysil snurret såvidt i gang fredag
- Gjemte rifla og haiket hjem
SISTE INNENRIKS:
- 15.18 Schjenken nekter å vedta bot
- 15.16 Dette kan være livsfarlig
- 14.59 Hva inneholder krisepakka?
- 13.51 Har du solgt bolig med tap?
- 12.38 Her er «spytopplisten»
- 12.00 Bli rik på ideene dine
- 11.08 Disse slipper fartsbot uansett
- 10.38 - Kjøper klokker til 50.000 på impuls
- 09.34 Storscorer: - Brann er aktuelt
- 05.33 - Flammene sto himmelhøyt
- 00.35 Knivstukket på lekeplass
- 00.06 Rushdie refser norsk politi
- 19.40 Pumpingen av olje har startet
- 18.51 - Kvalmende av Apenes
- 18.34 14 omkommet i branner i november
- 17.28 Sletner topper listen til Østfold Venstre
- 17.06 Dette skulle om bord på fly
- 16.23 Kampvotering i Nord-Trøndelag SV
- 16.16 Navarsetes rådgiver til topps
- 16.15 Håper på stortingsplass
- 16.05 Finanskrisen gir billigere strøm
- 15.59 Hun etterfølger Dørum
- 15.37 Lundteigen fortsetter
- 15.32 Anundsen topper Vestfold
- 14.56 Livstruende for dykker
- 14.36 - Jeg vil bli surrogatmor i USA
- 14.35 Her er Hagas arvtaker
- 14.17 Fire nye for Kvassheim
- 13.54 Arbeidsministeren på sikker plass
- 13.18 - Nå skal jeg sprette champagnen
Relaterte emner:
Har du tips om saken?
Send SMS eller MMS med kodeord «tips» til 1930,
ring 21006010 eller
send e-post til vaktsjef@nettavisen.no
Skal du bort fra pc-en?
Følg utviklingen
på wap.nettavisen.no
Advokaten ble plukket opp av en kvinnelig bilist etter skuddene mot asylmottaket.
En Asker-advokat (50) ble mandag siktet for skuddene mot Hvalstrand asylmottak 18. juli. En 16 år gammel asylsøker fra Somalia ble livstruende skadd i attentatet som politiet mener er rasistisk motivert.
Etterforskerne mener å ha god oversikt over hva som skjedde den 18. juli.
Politiet er sikre på at den siktede Asker-advokaten gikk fra hjemmet sitt i nabolaget og til asylmottaket til fots. Kilder i politiet opplyser til Nettavisen at de mener 50-åringen deretter gikk fra åstedet, etter å ha løsnet skuddet som nær drepte 16-åringen. En kvinnelig bilist plukket opp en haiker et stykke fra asylmottaket samme kveld, politiet mener haikeren er identisk med Asker-advokaten.
Før han haiket fra åstedet, skal han ha gjemt rifla så godt at det nærmest var tilfeldig at den ble funnet mandag ettermiddag, ifølge politiet.
Flere tekniske bevis
Etter det Nettavisen kjenner til skal etterforskerne ha flere tekniske bevis
som knytter 50-åringen til både åstedet og handlingen, utover funnet av
rifla. Flere vitneobservasjoner tyder også på at asyladvokaten har spanet på
mottaket før attentatet den 18. juli i år.
Kriminaletterforskerne skal i lengre tid ha hatt mistanke mot den siktede advokaten. Han er en tidligere kjenning av politiet, og utseende hans stemmer overens med flere vitneobservasjoner gjort på stedet. I tillegg bor 50-åringen i nærheten av asylmottaket.
Det var mandag ettermiddag ved 13.30-tida at politiet gjorde gjennombruddet som førte til siktelsen av Asker-advokaten.
Drama på Hvalstrand asylmottak.
Foto: Scanpix
- 6-8 skudd
Blant annet ble våpenet, en jaktrifle, funnet ved hjelp av HM Kongens Garde.
- De har gått skulder ved skulder i det aktuelle terrenget. Rundt 100 meter fra stien bak kollen det er skutt fra fant de ved 13.30-tiden våpenet. Til våpenet knytter vi en person, en mann fra Asker. Denne personen er pågrepet. Vi tar sikte på å avhøre ham i kveld, sa kriminalsjef Einar Aas ved Asker og Bærum politikammer til Nettavisen mandag kveld.
Les også: Her er kulehullene
Politiet fikk melding om at seks til åtte skudd var blitt avfyrt. Ammunisjonen som ble brukt var av typen 7.62, som passer i AG-3 og jaktrifle.
50-åringen er oppvokst i området, og godt kjent i terrenget rundt asylmottaket. Han skal ha lekt mye i dette skogsområdet som barn.
- Erkjenner ikke skyld
- Min klient erkjenner ikke straffskyld for noe, sier forsvarer Øivind Elseth
til Nettavisen tirsdag morgen.
Asker-advokaten har i politiavhør forklart at han mener rifla må være stjålet fra hjemmet hans. Advokaten hadde tidligere i sommer innbrudd hjemme.
- Hvordan har han det nå?
- Vel, det er neppe morsomt å tilbringe en natt på cella, sier Elseth - som ikke vil kommentere hvorvidt siktede skal sjekkes av en lege før han fremstilles for fengsling onsdag.
Skuddene falt på Vidkun Quislings fødselsdag, og politiet mener rasisme kan være motiv for angrepet. Han sjekkes også opp mot nazikontakter.
Vil ikke si noe om helsen
- Men vi tror ikke han har så sterke bindinger til høyresiden, sier politiet.
- Vet du om din klient har kontakt i dette miljøet?
- Nei, der har jeg ikke hørt noe om, sier Elseth til Nettavisen.
- Hva kan du si om din klients helse?
HVALSTRAND ASYLMOTTAK: Her traff skuddene.- Den vil jeg ikke kommentere, sier Elseth.
- Rasistisk motivert
Advokaten ble pågrepet på lørdag da han gikk amok på en MC-fest.
Ifølge flere av festdeltakerne skal han ha skrytt av skuddene på Hvalstad, og sagt det var han som skjøt 16-åringen. Dette har han senere benektet.
De samme festdeltakerne skal ha fortalt at det klikket fullstendig for advokaten og at han opptrådte truende på MC-festen i Follo.
- Truende
- Han kastet brennende vedkubber etter folk. Så hentet han en kniv og sa han
skulle begynne å drepe oss, sier en festdeltaker til VG.
- Jeg vet at politiet skal konfrontere ham med dette, men han nekter for at det er tilfelle, sier forsvarer Øivind Elseth til Nettavisen.
Etter det Nettavisen kjenner til er det liten aktivitet ved siktedes advokatkontor.
Les mer:
26.08.08 08:57, ny 26.08.08 18:11
![]()




