-
Kvitfjell åpner både øst og vest og frister med hele 8300 meter nedfarter
-
Ro deg ned. Helt ned
-
Dark Season i Kristiansand
-
Bjorli øker til hele 1400 meter
-
Trysil snurret såvidt i gang fredag
Studerer ute – jobber hjemme
Siste fra Nettavisen:
- Vi forsikrer heller hunden enn barna
- Skjelbred i Newcastles søkelys
- Det regnet kuler
SISTE INNENRIKS:
- 19.11 - Vi forsikrer heller hunden enn barna
- 17.22 Industrien roser Jens
- 17.07 - Jippo fra Stoltenberg
- 15.18 Schjenken nekter å vedta bot
- 15.16 Dette kan være livsfarlig
- 14.59 50 milliarder i økte bevilgninger
- 13.51 Har du solgt bolig med tap?
- 12.38 Her er «spytopplisten»
- 12.00 Bli rik på ideene dine
- 11.08 Disse slipper fartsbot uansett
- 10.38 - Kjøper klokker til 50.000 på impuls
- 09.34 Storscorer: - Brann er aktuelt
- 05.33 - Flammene sto himmelhøyt
- 00.35 Knivstukket på lekeplass
- 00.06 Rushdie refser norsk politi
- 19.40 Pumpingen av olje har startet
- 18.51 - Kvalmende av Apenes
- 18.34 14 omkommet i branner i november
- 17.28 Sletner topper listen til Østfold Venstre
- 17.06 Dette skulle om bord på fly
- 16.23 Kampvotering i Nord-Trøndelag SV
- 16.16 Navarsetes rådgiver til topps
- 16.15 Håper på stortingsplass
- 16.05 Finanskrisen gir billigere strøm
- 15.59 Hun etterfølger Dørum
- 15.37 Lundteigen fortsetter
- 15.32 Anundsen topper Vestfold
- 14.56 Livstruende for dykker
- 14.36 - Jeg vil bli surrogatmor i USA
- 14.35 Her er Hagas arvtaker
Relaterte emner:
Utenlandsstudenter reiser ut for å få nye impulser som språk og kultur, viser forskning. Men jobbe vil de gjøre hjemme.
Arne Kolle (29) fra Bergen valgte å dra utenlands for å ta bachelor- og mastergrad i økonomi. Etter fire år i Frankrike er han tilbake i Norge. Det er ikke tilfeldig.
- Det er mye vanskeligere å få en interessant jobb i Frankrike enn i Norge. Arbeidsledigheten i Frankrike er på ti prosent, dessuten er lønnsnivået mye høyere i Norge, sier Kolle til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Fire av fem vil hjem
Omkring seks prosent av norske studenter i høyere utdanning studerer i
utlandet. Mange utenlandsstudenter tror de vil fortsette å jobbe utenlands
etter endt utdanning, men fire år etter at studiene er avsluttet er 80
prosent tilbake i Norge, viser doktorgradsarbeidet til sosiolog Jannecke
Wiers-Jenssen fra Universitetet i Oslo.
Wiers-Jenssens materiale bygger på spørreskjemaer blant rundt 2700 studenter i høyere utdanning i utlandet, der rundt 1200 svarer på spørsmål om studietiden og rundt 1500 har svart på spørsmål om overgang fra utdanning til arbeid.
Wiers-Jenssen, som til daglig jobber ved Norsk institutt for studier av forskning og utdanning (NIFU STEP) tror studentene opplever at det kan være vanskeligere å få jobb i utlandet enn de trodde, og at arbeidsledigheten er lavere i Norge.
- Mange er kanskje i etableringsfasen og opptatt av barselpermisjoner og velferdsordninger som Norge ligger godt an på, sier hun.
Jobbmuligheter
Sammenlignet med de som studerer hjemme er det generelt noe vanskeligere for
de som har vitnemål fra utlandet å komme seg inn på det norske
arbeidsmarkedet. 8,8 prosent av utenlandsstudentene oppgir at den første
aktiviteten etter endt utdanning var arbeidsledighet, mot 4,4 prosent av de
som studerte i Norge, ifølge sosiologen.
- Men forskjellene er relativt små, så det er ingen dramatikk i dette, sier Wiers-Jenssen, som også påpeker at forskjellene blir mindre med tiden.
Kolle, som sitter i styret i ANSA, (Association for Norwegian Students Abroad), tror årsaken til at det tar noe lenger tid for utenlandsstudenter å komme seg i jobb i Norge er mangel på nettverk.
- De som har studert økonomi i Norge har gått på Handelshøgskolen og BI, og de blir nærmest nedrent av norske bedrifter, noe som ikke skjer i Frankrike, sier Kolle, som dessuten mener utenlandsstudentene er mer kresne og vil ha internasjonalt tilsnitt i jobben sin.
Høyere lønn
Det kan være lønnsomt å se til utenlandske studiesteder. De som har gjort det
har nemlig i snitt noe høyere lønn enn de som har studert i Norge. En årsak
kan være at flere av dem jobber i privat sektor enn blant de
hjemmestuderende.
- Men selv når vi ser bort fra sektor, har utenlandsstudentene høyere lønn, sier sosiologen, som tror de som reiser ut ofte er utadvendte og ambisiøse mennesketyper, og at det kan spille inn på lønn.
Flertallet av utenlandsstudentene drar for å få nye impulser som språk og kultur. Wiers-Jenssen har funnet at de mener de har stort utbytte av utenlandsstudiene, også utover det rent faglige. Arne Kolle tror det viktigste han har med seg som bonus fra studietiden i Frankrike er språk- og kulturkunnskap.
- Jeg angrer ikke ett sekund på at jeg dro ut, sier han.
26.08.08 08:57, ny 27.08.08 08:25
![]()




