Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

FOR MYE: Riksrevisjonen har oppdaget at seks tidligere stortingsrepresentanter har fått nesten seks millioner kroner for mye i pensjon.
FOR MYE: Riksrevisjonen har oppdaget at seks tidligere stortingsrepresentanter har fått nesten seks millioner kroner for mye i pensjon. Foto: Scanpix
Tips oss

Hemmeligholder gull-pensjonister

De seks ekspolitikerne som har fått nær seks millioner for mye i pensjon holdes hemmelig.


Fakta:

Har du tips om saken?

Send SMS eller MMS med kodeord «tips» til 1930,

ring 21006010 eller

send e-post til vaktsjef@nettavisen.no

Stikkprøver hos Riksrevisjonen har avdekket at minst seks stortingsrepresentanter «urettmessig» har fått utbetalt 5,7 millioner kroner i perioden 1998-2008.

Les også Gunnar Stavrums nett på sak: Millionjuks med stortingspensjon

Aps Marianne Aasen Agdestein, Styret for Pensjonsordningen for stortingsrepresentanter, forklarer skandalen på denne måten i et intervju med TV2 Nyhetskanalen:

Leder i Stortingets pensjonsstyre, Sigvald O. Hansen (Ap), sier til Nettavisen at de tar saken veldig alvorlig.

- Slurv og sløvhet
- Men hvorfor blir navnene på de seks hemmeligholdt?

- Vi er i en undersøkelsesfase, hvor de som er involvert må få gi sin versjon først. De må få svare på påstanden om at de har tjent for mye ved siden av pensjonsutbetalingen, sier Hansen.

Hansen utelukker ikke at navnene kan bli gjort kjent etter hvert.

- Er du sjokkert over saken?

- Hvis dette stemmer, skyldes det «slurv og sløvhet», for alle stortingsrepresentanter er vel informert om hvilke regler som gjelder.

- Må betale tilbake
Hvis det viser seg å være hold i Riksrevisjonens påstander, vil det få konsekvenser:

- Ja, det må være likt for alle. Du skal ikke komme bedre ut av å få pensjonen din fra Stortinget kontra fra Folketrygden. Jeg kan ikke tenke meg noe annet, slår han fast.

Hansen forteller at de jobber på spreng med saken – og er enig med stortingspresident Torbjørn Jagland som sier til Dagsavisen tirsdag at vi ikke kan ha et system som bygger på tillit.

- Må stramme inn
- Denne saken belyser behovet for å stramme inn systemet, slik at vi løpende har bedre kontroll, sier Hansen til Nettavisen.

Sigvald O. Hansen vil ikke spekulere i hvorvidt det kan være flere enn seks som har fått utbetalt for mye.

Torbjørn Jagland er på reise tirsdag og ikke tilgjengelig for kommentar.

Riksrevisor Jørgen Kosmo er i Finland og ikke tilgjengelig for kommentar.

26.08.08 10:58, ny 26.08.08 21:11




Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.