Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Plommesensasjon var rampestrek

BLØFF: Hele åtte fullmodne plommer var spredt rundt på epletreet til Reidun Fjæra, men det hele skulle vise seg å være en bløff.
BLØFF: Hele åtte fullmodne plommer var spredt rundt på epletreet til Reidun Fjæra, men det hele skulle vise seg å være en bløff. Foto: Arne Frøkedal ( Haugesunds Avis )

Reidun Fjæra (74) fant plommer voksende på epletreet sitt.

Det så ut som det hadde skjedd en biologisk sensasjon i hagen til Reidun Fjæra innerst i Åkrafjorden i Etne kommune.

Hele åtte fullmodne plommer var spredd rundt på epletreet hennes, men det hele skulle vise seg å være en bløff.

Skjønte ingenting
- Det var på tirsdag jeg oppdaget det. Jeg skjønte ingenting, og måtte gå ut en gang til for forsikre meg om det jeg hadde sett, sier Reidun Fjæral til Nettavisen.

Hun tok kontakt med naboene sine, som ble like forundret. Selv ikke den ene naboen som er tidlegere gartner hadde hørt om maken til kombinasjon, skriver lokalavisen Haugesunds Avis, som dukket opp for å dekke den oppsiktsvekkende oppdagelsen.

Stor interesse
Det mystiske frukttreet, som i ti år bare hadde produsert epler, vekket bare mer og mer interesse, både blant forskere og media. Sekulasjonenen var mange, men ingen klarte å komme med en god forklaring på fenomentet.

- Det har vært veldig mange telefoner, og svært mange har vært her og sett på treet, sier Fjæra.

Kontaktet forskere
En av naboene ringte til Bioforsk, tidligere Planteforsk i Hardanger, og lokalavisen oversendte bilder til forskingsstasjonen i Ullensvang. Plommegrener ble sikret som bevis, og forskere skulle komme for å undersøke treet nærmere, melder Haugesunds Avis.

Men så, på torsdag, kom sannheten for en dag. En liten unge hadde overfor foreldrene sine innrømmet å stå bak peket.

En rampestrek
- Jeg fikk telefon fra en av naboene, som sa at ungen hennes hadde gjort det. Jeg satt lenge utover kvelden i går for å oppklare så mye som mulig. Det hele var bare noe ordentlig lureri. Ungen har vært i hagen og på finurlig vis klart å henge opp plommene, sier Fjæra.

29.08.08 18:49, ny 03.09.08 18:03


Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.