Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Rolf Bae som omkom i en klatreulykke nær toppen av K2-fjellet i Pakistan 1. august, ble fredag minnet i Stavanger domkirke.
Rolf Bae som omkom i en klatreulykke nær toppen av K2-fjellet i Pakistan 1. august, ble fredag minnet i Stavanger domkirke. Foto: Hansen, Alf Ove/SCANPIX
Tips oss

- Glødende, nysgjerrige Rolf

«Drømmene hans, de kan vi holde på», sier Stein P. Aasheim.


Fakta:

Rolf Bae (33):
Erfaren fjellfører, polfarer og klatrer.

Gift med Cecilie Skog, første norske kvinne som har nådd Sydpolen, Nordpolen og Mount Everest.

Var i Pakistan for å bestige K2 med Cecilie Skog (34), Øystein Stangeland (39) og Lars Nessa (29).

K2:
K2 rager 8611 meter over havet. 77 personer er bekreftet omkommet i fjellet.

Fjell-veteran Stein P. Aasheim minnes klatreren Rolf Bae som døde på K2, i fredagens Aftenposten.

«Rolf er borte. Han ble igjen i fjellet. For alle som kjente ham, er det er grusomt paradoks at omverdenen husker Rolf for den måten han døde på. Mens det var det livet han levde, som gjorde ham enestående.»

Les hele nekrologen fra Aasheim her

Samme tur
I juni i år nådde Bae toppen av «Great Trango Tower» sammen med Stein Ivar Gravdal, Bjarte Bø og Sigurd Felde.

De fulgte samme rute som Aasheim, Hans Christian Doseth, Finn Dælie og Dag Kolsrud gjorde i 1984. Aasheim mistet Doseth og Dælie på den turen.

Nysgjerrig og ekte
I minneordet til Bae fremhever Aasheim Baes nysgjerrighet og ekthet:

«Da han var hjemme hos oss sist vinter, tenkte jeg at denne mannen skulle barna mine ha møtt. Ikke fordi jeg vil at de skal gi seg i kast med K2, Trango, Antarktis eller Nordpolbassenget. Men fordi jeg ville at de skulle oppleve en mann som var så genuint og glødende nysgjerrig på livet som Rolf. Jeg ville at de, som jeg, skulle bli grepet av denne utrolige livsappetitten. Rolf var omgitt av et kraftfelt ingen kunne være likegyldige til»

Aasheim skriver videre at:

ELSKET FJELLENE: Avdøde Rolf Bae, her fra en av sine mmange turer.ELSKET FJELLENE: Avdøde Rolf Bae, her fra en av sine mmange turer. Foto: Privat/Scanpix

«Alle kan være nysgjerrige på mulighetene som finnes der ute. Viljen til å bryte barrierer, sprenge grenser og mestre det ukjente ikke for å oppnå noe annet, men av pur livsglede og genuin nysgjerrighet eller rett og slett å se om det er mulig.»

Holde på drømmene
Aasheim gjentar flere ganger at Bae visste veldig godt hva han holdt på med – og avsluttet slik:

«Utsikten fra livets randsoner ga Rolf en innsikt som bare er de færreste forunt å oppleve. Rolf visste godt hva han gjorde. Han forfulgte drømmene sine. Vi måtte slippe taket på Rolf. Men drømmene hans, de kan vi holde på.»

Det ble holdt minnestund for Bae i Stavanger domkirken 22. august.

Les også: Fullsatt kirke hedret Rolf

Ingen av de tre overlevende fra K2-turen, Lars Nessa, Øivind Stangeland eller Cecilie Skog har gitt noen intervjuer etter turen:

MØTTES PÅ ELBRUS I KAUKASUS: Rolf Bae og Cecilie Skog giftet seg i mai i fjor.MØTTES PÅ ELBRUS I KAUKASUS: Rolf Bae og Cecilie Skog giftet seg i mai i fjor. Foto: Stein J. Bjørge/Aftenposten/Scanpix

- Det vil fortsatt gå en stund før det vil skje, sier pressekontakt Bjørn Sekkesæter til Nettavisen.

Rolf og Cecilies helseprosjekt for vanskeligstilte barn i Askole i Pakistan har hittil fått inn over 300.000 kroner, ifølge Sekkesæter.

05.09.08 22:47



Relaterte emner:

Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.