Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Her er tidligere justisminister Odd Einar Dørums (V) løsning på krisen i politiet.
- Ingen tjener på å drive den norske folkesporten «hvem har skylda» sier tidligere justisminister Odd Einar Dørum (V).
Han mener tiden er inne for å ta konkrete grep for å avslutte konflikten mellom ansatte og arbeidsgivere i politiet. Samtidig kommer han med et forslag til hvordan ordenspolitiets status, lønn og arbeidsforhold kan bli bedre.
|
Leder Sigve Bolstad i Oslo politiforening.
Foto: Ida Johansson/ TV 2 Nettavisen- Det må løses nå- Dette er en prekær situasjon som må løses nå, sier leder Sigve Bolstad i Oslo politiforening til Nettavisen. Bolstad har sansen for Dørum, men mener likevel at denne krisen ikke kan vente til neste lønnsforhandlinger. - Vi må ruste opp norsk politi, og gjøre politiet mer i stand til å utføre jobben. Man trenger økte investeringer, større budsjett, og personalpolitiske tiltak. Det siste er helt avgjørende for å få til noe som helst, sier Bolstad. De siste ukene har politi over store deler av landet sett et økt antall sykemeldinger blant ordenspoliti i helger. - Situasjonen går ikke over av seg selv, sa leder Arne Johannessen i Politiets Fellesforbund fra talerstolen i landsmøtesalen på Røros tirsdag. Han ga klart uttrykk for at politiet vil ha tilbake sitt risikotillegg. Fornyings- og administrasjonsdepartementet venter nå på bevis som gjør at de kan trekke Politiets Fellesforbund for retten for ulovlige aksjoner. – Jeg er så inderlig lei av de mange påstandene om at vi driver en ulovlig lønnskamp. De som kommer med slike påstander, bør stevne oss for Arbeidsretten, eller holde kjeft, sier forbundsleder Arne Johannessen til NTB.
Leder Arne Johannessen i Norges politiforbund
Foto: Aas, Erlend |
Kanskje aksjon
De siste ukene har mange sykmeldinger gjort at politiet iblant annet Oslo
hatt problemer med å dekke opp vaktlistene til ordenspolitiet i helgene.
Resultatet har blitt lite politi i gatene.
Mens politidistriktene venter på at sykemeldingene igjen skal ramle inn før helgen, maner Dørum til samtaler mellom partene.
- Justisledelsen, politiledelsen og fagforeningen bør sette seg ned og føre en dialog for å få en felles virkelighetsbeskrivelse. Først når man enig i virkelighetsbeskrivelsen kan man diskutere virkemidlene, sier Dørum.
Må følge spillereglene
Samtidig sier Dørum at partene på være klinkende klare på noen ytre rammer:
1. Politiets krav om risikotillegg må legges i skuffen til neste lønnsforhandling, og eventuelle aksjoner må opphøre.
- Ingen får noe utenfor tarifforhandlingene. Hvis vi åpner for det, vil vi få helt uholdbare situasjoner her i landet, sier Dørum.
2. På den andre siden er det viktig at de som står på og jobber i gatene blir sett og respektert. Disse tjenestemennene og -kvinnene er Norges døgnåpne sosialtjeneste. De må se at de blir forstått, sier Dørum.
Ser lys i tunnelen
Dørum mener også å se forsøkene på håndsrekning fra begge parter i
konflikten.
- Når politidirektør Ingelin Killengreens sier at hun forstår at mange i politiet er belastet med mye overtid, så er det en viktig markering.
- Når justisminister Knut Storberget finner 54 millioner kroner ekstra til politiet, så er det et viktig første skritt.
- Når Arne Johannessen i Politiets Fellesforbund sier at alle sitter i samme kajakk, og at det har gått hull i kajakken, så er det en folkelig måte å si at alle må bidra og trekke i samme retning, sier Dørum.
Vil ha statusøkning
Den tidligere justisministeren kommer også med et eget forslag til hvordan
man kan øke statusen og minske gjennomtrekket i ordenspolitiet.
- Utviklingen kan snus ved å skape et kompetansegivende lønnssystem, en karrierevei som øker statusen for politiets fotsoldater, sier Dørum.
Vil ha spesialisering
- På samme måte som leger kan bli spesialister i allmennmedisin, bør det være
mulig for politiets fotsoldater å skape en egen karrierevei. Det krever
kunnskap å være første politimann på en trafikkulykke og å takle ungdom på
rek. Det er også viktig å gjøre de riktige tingene på et drapsåsted og i
møte med psykisk syke mennesker. Politifolk i operativ tjeneste er Norges
døgnåpne sosialkontor, sier han.
Dørum ser for seg egne kurs for å videreutvikle kompetansen i ordenspolitiet - og at eksempelvis en periode som spaner i Oslo politiets gjengprosjekt kan gi et lønnsløft.
- Initiativet kan komme fra toppledelsen i Politidirektoratet som har fullmakt til å bygge status i de forskjellige deler av politiet, gjerne først som et prøveprosjekt i Oslo politidistrikt, sier Dørum.