Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

MER BRÅK I ØSTFOLD: Georg Apenes innledet nominasjonsbråket i Østfold Høyre med et offentlig oppgjør med partikollega og stortingsrepresentant Martin Engeset. Nå har bråket spredd seg. MER BRÅK I ØSTFOLD: Georg Apenes innledet nominasjonsbråket i Østfold Høyre med et offentlig oppgjør med partikollega og stortingsrepresentant Martin Engeset. Nå har bråket spredd seg. Foto: Erik Johansen/Scanpix

Mer bråk i Østfold Høyre

Valgkampleder Petter Kuran trekker seg etter nominasjonsbråket.

Publisert 24.11.08 16:19

Tips oss

Send sms / mms med ditt tips til
1930 eller epost til: tips@nettavisen.no

Skriv ut artikkel Del Del på Facebook Del på MySpace Del på Twitter Del på Nettby

Fredrikstad/Oslo (NTB-Mats Rønning): Valgkampleder Petter Kuran i Østfold Høyre trekker seg fra vervet etter den opprivende nominasjonsstriden i fylkeslaget.

Martin Engeset ble vraket som listetopp, og Kuran tapte selv tredjeplassen til Brede Bøe under lørdagens nominasjonsmøte i Moss. Den erfarne lokalpolitikeren fra Fredrikstad føler seg dolket i ryggen av egne partifeller.

– Det er uaktuelt for meg å lede Høyres valgkamp i Østfold etter det som skjedde lørdag, sier Kuran til Fredriksstad Blad.

Han reagerer kraftig på at komiker og tredjekandidat Brede Bøe gikk inn for å vrake Engeset til fordel for tidligere sosialminister Ingjerd Schou. Årsaken er at Bøes lokallag i Fredrikstad på forhånd hadde gått inn for at Engeset burde få en ny periode på Stortinget.

Det er en regelrett skandale at en av våre egne delegater fremmer et forslag som er stikk i strid med hva et stort flertall på nominasjonsmøtet i Fredrikstad ga uttrykk for, sier Kuran.

– Junta
Kuran og Engeset er to av tre i hva partiveteran Georg Apenes har beskrevet som en «junta» i Østfold Høyre. Den tredje er fylkesleder Tage Pettersen, som lørdag ble nominert på andreplass, etter at Engeset trakk sitt kandidatur, klemt inne mellom Ingjerd Schou og hennes støttespiller Brede Bøe.

Pettersen sier han hadde håpet at Engeset ville ta til takke med andreplassen etter å ha tapt kampvoteringen mot Ingjerd Schou med knappest mulig margin, 28 mot 29 stemmer.

– Men han valgte altså å trekke seg – noe jeg var uenig i. Derfor har jeg hittil ikke klart å glede meg over sjansen til å komme på Stortinget. For å si det rett ut, så har jeg en vemmelig magefølelse etter dette, sier Pettersen til FB.

Store overskrifter
Georg Apenes som representerte Østfold Høyre i tre perioder fram til 1989 og er gift med Fredrikstads varaordfører Ingrid Willoch, skapte store overskrifter da han i forrige uke begikk offentlig karakterdrap på Martin Engeset. Den sittende stortingsrepresentanten for Østfold Høyre ble beskrevet som «massivt udugelig, inkompetent, selvopptatt, bornert og en skam for sitt parti.»

Apenes ble ekskludert fra Fredrikstad Høyre som følge av uttalelsene, deretter gjeninnsatt, for så igjen å bli refset av partiledelsen for sine uttalelser til pressen etter helgens nominasjonsmøte. Apenes sa blant annet at fornuften hadde seiret og at han skulle feire utfallet med champagne.

– Konspirasjon
I sitt ukentlige skjermbrev til velgere, tillitsvalgte og journalister mandag, gir Martin Engeset en inngående beskrivelse av hvordan han selv opplever nominasjonsstriden i eget parti.

Engeset peker på at han ved inngangen til forrige uke følte seg trygg på å bli renominert, men at han snart fikk en «urolig følelse». Han mener Ingjerd Schous støttespillere står bak usanne rykter om at det var Engeset selv som regisserte eksklusjonen av Apenes.

– Når flere redaksjoner, helt uavhengig av hverandre, fremmer en slik konspirasjonsteori er det åpenbart at det ligger helt andre krefter bak, skriver Engeset.

Overfor lokalavisen Sarpsborg Arbeiderblad medgir han at forholdet til Ingjerd Schou er anstrengt.

– Hun har sagt om Apenes at det er bra det finnes en mann med baller. Det synes jeg var en ekkel uttalelse, sier Engeset.

Han sier han er innstilt på å fullføre stortingsperioden «med stil og verdighet», men akter ikke å delta i valgkampen for Høyre og sier han er ferdig med politikken. (©NTB)



Kommentarer


Fakta i samarbeid med 1881

Tjenester:

Det er alltids hyggelig å bli kjent med nye folk, men språket kan være en barriere. Begynn spansktrening på nettet, så får du nye venner til sommeren.

Lær spansk før sommeren

Lyst til å lære deg spansk før sommeren? Med ny metode er det faktisk mulig.

Les mer

Tips oss

Send sms og mms
med ditt tips til: 1930
eller epost til: tips@nettavisen.no

QXL.no