Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Eieren av denne tomta på Skåtøy i Kragerø er av Økokrim ilagt en bot på 250.000 kroner for blant annet å ha lagt ny strand og plen.
Eieren av denne tomta på Skåtøy i Kragerø er av Økokrim ilagt en bot på 250.000 kroner for blant annet å ha lagt ny strand og plen. Foto: Økokrim/TV 2

Krig mot kranglete rikinger

Med store ekstrabevilgninger vil kommunene den ulovlige byggingen i strandsonen til livs.

Tips oss
Trine Hvamb
Relaterte saker:

Økokrim varsler bøter på opptil en halv million kroner. Samtidig får kommunene mangedoblet sine midler til å stoppe ulovlige inngrep i strandsonen, melder TV 2 Nyhetene.

Ilagt bøter
En hytteeier på Skåtøy i Kragerø er av Økokrim ilagt en bot på 250.000 kroner, eller fengsel i 30 dager, for å ha hugget ned og revet opp trær og vegetasjon uten tillatelse fra kommunen.

I Arendal har Økokrim ilagt en annen hytteier en bot på til sammnen 425.000 kroner. Vedkommende skal ha sprengt bort steinmasser, fylt ut sjøen og lagt en gressmatte på 250 kvadratmeter - også i dette tilfelle uten tillatelse fra kommunen.

Denne hytteieren i Arendal er ilagt en bot på til sammnen 425.000 kroner for blant annet å ha sprengt bort steinmasser.Denne hytteieren i Arendal er ilagt en bot på til sammnen 425.000 kroner for blant annet å ha sprengt bort steinmasser. Foto: Økokrim/TV 2
- David mot Goliat
Kommunen har ofte stått maktesløse overfor rike privatpersoner som tar seg til rette i strandsonen. Men heretter kan ikke hytteiere som bygger, hugger eller setter opp gjerder uten tillatelse føle seg trygge.

- Hytteierne er ofte ressurssterke, det blir som Davids kamp mot Goliat, sier direktør Janne Sollie i Statens naturforvaltning til TV 2.

Direktoratet for naturforvaltning femdobler derfor bevilgningene til kommunene for å fjerne de ulovlige hindringene.

I fjor ble det brukt omlag 350.000 kroner på slike saker. I år økes bevilgningene til hele 2 millioner kroner.

Må i retten
Verken hytte-eieren i Kragerø eller i Arendal godtar gigantboten fra Økokrim, og må derfor møte i retten.

De to har tilfeldigvis samme advokat, Tallag Andersen, som sier følgende om de to straffesakene til TV 2:

- Det er ikke ulovlig å legge gressplen ned til sjøen. Økokrim går fullstendig av hengslene når de gir disse meningsløse bøtene.

18.04.06 21:45, ny 19.04.06 01:22



Relaterte emner:

Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.