Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
63-åringen kommuniserer nå med øynene.
Forrige uke ble Arne Treholt vekket opp etter over en måned i koma, bekrefter Treholts advokat, Harald Stabell, overfor TV 2 Nettavisen.
Forrige uke startet nedtrappingen av Treholts sovemedisin. Legene har valgt å holde den benådede spiondømte 63-åringen i koma siden midten av mars etter at han fikk en alvorlig blodforgiftning på Kypros.
- Treholt har hatt en viss bedring. Legene har redusert sovemedisinen hans, og sånn sett kan du si at han er i startfasen av oppvåkningen, sa Treholts advokat, Harald Stabell, til TV 2 Nettavisen lørdag.
- Kommuniserer med øynene
Arne Treholts bror, Einar
Treholt, sier til TV 2 Nettavisen at han har oppnådd kontakt med lillebroren.
- Første gang jeg fikk kontakt var på onsdag og torsdag forrige uke. Da gav han signal om at han registrerte det vi sa, sier Einar Treholt.
Han forteller at broren fremdeles ligger tilkoblet respirator og faller inn og ut av koma. Han har så langt ikke klart å kommunisere annet enn ved hjelp av øynene og klarer å trykke med den høyre hånden.
- Men det er fremgang, selv om han fortsatt er alvorlig syk. Det er ikke så kritisk nå som det var, sier Einar Treholt til TV 2 Nettavisen.
Kan være gule stafylikokker
Arne Treholt - som i 1985 ble
dømt til 20 års fengsel for spionasje til fordel for Sovjetunionen og Irak -
fikk akutt blodforgiftning mens han var på Kypros i midten av mars.
Tilstanden til Treholt ble svært kritisk og han falt i koma og måtte holdes
i live ved hjelp av en pustemaskin.
Det er fortsatt uvisst hva som forårsaket blodforgiftningen, men etter det TV 2 Nettavisen erfarer, mistenker legene at de livsfarlige bakteriene gule stafylokokker kan være årsaken.
Tilfeldighetene ville ha det til at advokat Stabell var på vei til Kypros for å treffe sin klient da han ble akutt syk. De to skulle møtes for å diskutere sluttføringen av begjæringen om gjenopptakelse av Treholts sak. Treholt ble benådet i 1992.
Da Stabell ankom øya, fikk han vite at hans klient lå i koma.
I slutten av mars ble Treholt fløyet hjem til Norge etter ønske fra hans pårørende. Han får nå behandling på Ullevål universitetssykehus.