Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Følger streiken med argusøyne

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 24.05.06 09:29

Justisminister Knut Storberget vil følge utviklingen etter politistreiken nøye de nærmeste timene.

Del på Facebook

BI NYDALEN/STORTINGET (TV 2 Nettavisen): Onsdag formiddag var det klart at politijuristene tas ut i streik. Det er varslet at en rekke vinningskriminelle vil løslates som følge av streiken.

- Vi må ha tillit til partene i konflikten, men jeg vil følge utviklingen med argusøyne og vil fortløpende vurdere forholdene, sier justisminister Storberget til TV 2 Nettavisen.

Onsdag formiddag kom justisministeren til BI i Nydalen for å delta på en konferanse om økonomisk kriminalitet.

- Jeg registrerer at det er uttalt at det vil bli lovløse tilstander, så jeg får fortløpende vurdere situasjonen, sier Storberget.

- Hva er din reaksjon på at flere vinningskriminelle vil bli løslatt?

- Jeg skal vurdere konsekvensene utover dagen, så får vi se om det er hold i påstandene.

- Så du er ikke sikker på om juristene vil følge opp sine trusler?

- Vi får se utover dagen, svarer Storberget.

- Dumt og ubehagelig
Nestleder i stortingets justiskomite Jan Arild Ellingsen (Frp) ber regjeringen og partene i Akademiker-streiken følge situasjonen nøye.

- Det er trasig ikke minst fordi de som er offer for kriminalitet. Det er dumt og ubehagelig, men streiken er en realitet, sier Ellingsen til TV 2 Nettavisen.

Ellingsen synes streik i utgangspunktet er uheldig.

- Noen samfunnsgrupper er vi mer avhengig enn andre. Det paradoksale er at det er de kriminelle, som i beste fall kommer positivt ut ved streiken, ved at de kan få ekstra strafferabatt og at det kan bli stopp i varetektsfengslingen, sier Ellingsen.



Annonse

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: