Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

- Enda en CIA-agent var i Norge

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 18.07.06 10:36

De to ettersøkte CIA-agentene som opererte i hemmelighet i Norge sommeren 2003, skal ha hatt med seg ytterligere en medsammensvoren.

Del på Facebook

Stavanger Aftenblad har tidligere skrevet at de to CIA-agentene Cynthia Dame Logan (45) og Gregory Asherleigh (51) oppholdt seg i Norge i flere uker sommeren 2003. Begge disse agentene er ettersøkt i Italia for å ha deltatt i den brutale kidnappingen av Osama Moustafa Hassan Nasr i Milano i februar 2003.

Bodde på Plaza
Tirsdag skriver avisen at ytterligere en agent var med til Norge. Cyrisse Carlin skal ha vært i Norge fra 7. juli til 7. august 2003. Hun skal ha bodd på Radisson SAS Plaza Hotel i Oslo sammen med Cynthia Dame Logan, og de to skal ha leid en bil sammen i Oslo i en hel måned.

Cyrisse Carlin skal ha oppgitt fødselsdato 16. august i 1975 i både pass og bilsertifikat. Angivelig er vedkommende bosatt i småbyen Glenn Dale i Maryland, samme stat som Logan og Asherleigh har oppgitt å være bosatt i. Trolig opererte alle med falskt navn og personopplysninger.

I motsetning til Dame Logan er ikke Cyrisse Carlin blant de 26 navngitte CIA-agentene som den italienske statsadvokat Armando Spataro etterlyser i forbindelse med den brutale bortføringen i Milano noen måneder tidligere.

Krekar
Det er ikke kjent hva som var grunnen til at spesialagentene tilbragte sommeren her i landet. Mulla Krekar fryktet våren 2003 for å bli bortført til USA av CIA-agenter, bekreftet hans advokat, Brynjar Meling, i Stavanger Aftenblad lørdag. Krekar unngikk å være alene, og ba om politibeskyttelse 28.april, bare fire dager etter at Gregory Asherleigh landet på norsk jord.

Meling har tidligere sagt til TV 2 Nettavisen at han tror det er det sterke mediefokuset på Krekar som reddet hans klient.

- Jeg er redd for - og tror - at hvis ikke media hadde hatt så sterkt fokus på Krekar, ville det samme skjedd med ham. Min strategi var at ingen skulle få gjøre noe slikt i ly av nattens mulm og mørke eller manglende oppmerksomhet, sa Meling i forrige uke.



Annonse

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: