Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Forsvaret på korrupsjonsjakt

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 15.09.06 18:34

Forsvarsdepartementet har engasjert tidligere nestleder i Økokrim Erling Grimstad som en av flere korrupsjonsjegere.

Del på Facebook

- Det er særlig kontrakter mellom Forsvaret og selskapene Siemens Business Services og Thales som skal granskes, sier forsvarsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen til TV2.

Dalseideutvalget konkluderte i sommer med at smøreturer med laksefiske, påspanderte middager og gaver hadde forekommet, etter at TV 2 Nettavisen hadde avslørt omfattende tilfeller av smøring.

Nå vil forsvarsledelsen fortsette granskingen, og engasjerer nye korrupsjonsjegere.

Overfakturering?
- Vi ønsker å avdekke om det har forekommet ulovlig overfakturering på noen av kontraktene våre. Dette vil vi gjøre i den tidsepoken som ikke ble gjennomgått an Dalseideutvalget, sier Strøm-Erichsen

- I tillegg ser vi på om noen ansatte skulle ha brutt tjenestemannsloven ved å ta imot for store gaver eller ytelser fra eksterne leverandører, legger forvarsministeren til.

Forsvarsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen vil vende hver stein i jakten på korrupsjon.Forsvarsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen vil vende hver stein i jakten på korrupsjon. Foto: Ole Berthelsen/TV 2 Nettavisen

Dyre IT-tjenester
Det er avslørt at Siemens Business Services fakturerte Forsvaret 37 millioner kroner for mye for IT-tjenester.

Etter avsløringen betalte Siemens pengene tilbake. Men allikevel er Siemens - sammen med Thales – noen av firmaene som nå skal granskes.

- Den største kontrakten som ble gjennomgått av Dalseideutvalget var en av Siemenskontraktene. Den ble gransket frem til første april 2004. Nå skal vi altså se på perioden frem til i dag. Dette kan også gjelde for andre firmaer som har vært involvert, sier forsvarsminister Strøm-Erichsen

Selv om det nå er Erling Grimstad som skal fungere som korrupsjonsjeger, vil flere firmaer få granskningsoppdrag.



Annonse

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: