Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Vant skipskåring med omvendt baug

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 27.09.06 15:16

Ankerhåndteringsskipet «Bourbon Orca» er Norges mest avanserte offshorefartøy. Se bildene her.

Ifølge Tore Ulstein innleder «Bourbon Orca» en ny æra med sikker ankerhåndtering. Ifølge Tore Ulstein innleder «Bourbon Orca» en ny æra med sikker ankerhåndtering. Foto: Skipsrevyen
Del på Facebook

Aldri har norske skipsbyggerier levert flere skip enn nå og håndtert større ordresummer. M/S «Bourbon Orca» er ifølge redaktør Asle Strønen i Skipsrevyen den fremste representanten for norsk skipsdesign i øyeblikket. Under skipsfartsmessen i Hamburg har en jury utpekt av tidsskriftet kåret dette ankerhåndteringsfartøyet til Årets skip 2006.

Skjærer gjennom bølgen
- Det er første gang i historien at du ser et skip som dette, sier Strønen til Nettavisen og viser blant annet til den omvendte baugen. Når skipet kjører inn i en bølge, kommer en større del av forskipet under vann. Den spesielle baukgkonstruksjonen gjør at skipet oppfører seg mer stabilt i sjøen. Videre er det et spesielt arrangementet i hekken som sørger for helautomatisert håndtering av tidligere risikofylte ankerhåndteringsoperasjoner.

Bygget ved Ulstein
M/S «Bourbon Orca» eies av franske Groupe Bourbon/Bourbon Offshore Norway AS og er bygget av Ulstein Verft AS og utviklet av Ulstein Design AS.

Byggesummen er ikke offentlig kjent, men det er ifølge Strønen snakk om mange hundre millioner kroner.

- Norge er i tet på spesialskip som dette bygget for tøffe oppdrag i Nordsjøen, sier Strønen til Nettavisen.



Annonse

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: