Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
( TV 2 )
Gitte røyker marihuana for å holde sykdommen i sjakk. Nå er hun dømt. Se video.
I fire år har Gitte røyket marihuana for å holde sykdommen Multippel Sklerose i sjakk. Hun er dømt for å ha dyrket sine egne planter, og for å ha sendt cannabis til andre MS-pasienter.
- Jeg røyker marihuana fordi det å røyke marihuana gir meg et bedre liv. Det gir meg muligheten til å fungere på en måte i hverdagen som gjør at jeg føler at livet er verdt å leve, sier Gitte til TV 2 Nyhetene.
Se hele innslaget fra TV 2 Nyhetene
- Skaper kriminelle
Anken på dommen fra Nord-Troms tingrett er
avvist. 40-åringen synes det er tøft å måtte leve med en dom på 18 dagers
betinget fengsel for å ha brukt en medisin hun mener fungerer. Men loven vil
hun fortsette å bryte, så lenge cannabis gir henne et bedre liv.
- Så lenge jeg merker at det har medisinsk effekt, så vil jeg daglig bryte loven når jeg har behov for det, sier Gitte.
- Feige
Hun synes norske helsemyndigheter er feige, som ikke tør
å forske på den effekten cannabis har på MS-pasienter.
- De unnlater å ta syke på alvor, ved å ikke åpne opp for legal forskning på dette. De skaper flere kriminelle, sier Gitte.
Støtte fra Danmark
Overlege Flemming Bach, ved Århus
universitetssykehus i Danmark, har i flere år forsket på hva slags effekt
cannabis har på pasienter med MS. Han forstår Gittes frustrasjon.
- Det er flere undersøkelser som viser effekten på MS-smerter. Vi har ledet den ene undersøkelsen. Der fant vi ut at cirka halvparten av de pasientene vi undersøkte, har opplevd halvering av sine smerter, sier Bach til TV 2 Nyhetene.
Canada er det første landet i verden som har legalisert bruk av marihuana til medisinske formål.