Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Talsmann for Nordsjødykkere Alliansen, Rolf Guttorm Engebretsen, har anmeldt den norske stat for bevisst unnfallenhet.
Talsmann for Nordsjødykkere Alliansen, Rolf Guttorm Engebretsen, har anmeldt den norske stat for bevisst unnfallenhet. ( Scanpix / Morten Holm )
Tips oss

Dykkere hemmelig dopet

Uten å vite det fikk nordsjødykkerne sterke medikamenter under vann.

Dykkerne fikk medikamentene Medrol og Valium i trykkammeret under oppstigning for at de skulle ro seg ned.

Den omfattende medikamentbruken på pionerdykkerne har ikke tidligere vært kjent.

- Jeg er helt sjokkert. Den eneste grunnen til at dette er gjort, må være å få dykkerne dekomprimert uten at de får symptomer på trykkfallsyke. Å medisinere dem slik er kriminelt og helt horribelt, sier overlege Kari Todnem ved St. Olavs hospital til NRK.

Hun har vært med på å påvise skader på nervesystemet og lungene til pionerdykkerne. Gjennom samtaler med flere dykkere i dag har hun fått bekreftet historiene.

Medikamentbruken ble avslørt i brev som pionerdykkerne har fått tak i, fra perioden 1974 og 1975. Brevene er hemmeligstemplet 80 år frem i tid av norske myndigheter.

30.11.06 20:44, ny 30.11.06 20:46




Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.