Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Etter møtet med Valla 9. desember 2005 skriver Yssen følgende i et personlig notat: «Konklusjonen slik jeg ser det er å snakke om/nekte folk å få barn, å be dem bli ferdig med amming, pålegge kveldsarbeid annenhver uke, alt sammen ULOVLIG og lite flatterende for en LO-leder å gjøre». Etter møtet med Valla 9. desember 2005 skriver Yssen følgende i et personlig notat: «Konklusjonen slik jeg ser det er å snakke om/nekte folk å få barn, å be dem bli ferdig med amming, pålegge kveldsarbeid annenhver uke, alt sammen ULOVLIG og lite flatterende for en LO-leder å gjøre». Foto: Montasje ( TV 2 Interaktiv )

Fikk ikke ammefri

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 13.03.07 20:07

Valla skal ha kritisert Yssen for å ha tatt ammefri.

Del på Facebook

Valla skal ha kommet med flere negative uttalelser i forbindelse med Yssens fravær på grunn av ammefri.

Det kommer fram av granskningsrapporten som TV2 og Nettavisen har fått tilgang til.

HER KAN DU LESE RAPPORTEN

Ifølge et håndskrevet notat Yssen har skrevet etter et møte med LO-lederen 9. desember 2005, har Valla kritiserte Yssen for å ikke prioritere jobben i tilstrekkelig grad.

Kritiserer ammepausen
Ifølge Yssen skal Valla ha sagt «Er ammepausen snart over. Du kommer jo sent og går tidlig. Det tar seg ikke ut».

Deretter skal Valla ha foreslått at Yssen endret arbeidstidene sine.

I notatet skriver Yssen følgende:

«Hun viste til at da hun jobbet hos Gro (Harlem Brundtland) jobbet hun om kvelden annenhver uke for da var (sladdet) hos (sladdet). Ettersom hun var opptatt på dagen, var kvelden den eneste sjansen vi hadde å snakke sammen".

Deretter skal Valla ha sagt at Yssen burde gjøre det på samme måte; jobbe om kvelden annenhver uke.

Valla sier selv, ifølge granskningsrapporten, at hun skal ha rådet Yssen til å innrette seg slik Valla gjorde da hun jobbet for Gro Harlem Brundtland.

Valla hadde da innrettet seg slik at hun jobbet kort den ene uken og satt utover kveldene den andre.

Graviditet ikke planen
Valla sier videre at hun har diskutert med Yssen at det kan være en utfordring å ha små barn i en krevende jobb. Hun skal deretter ha diskutert håndteringen av dette med Yssen.

Valla forklarer videre at hun kan ha sagt noe sånt som at «graviditet ikke hørte med i planen», men at det var ment som en spøk.

På møtet skal også Yssen ha følt seg anklaget for å ha fått barn.

«Hun nærmest anklaget meg for å ha brutt kontrakten ved å bli gravid. Hyggelig for deg, men vanskelig for meg og LO», skal Valla ha sagt, ifølge Yssen.

- Gått så fint uten deg
Yssen forteller granskingsutvalget at hun gledet seg til å komme tilbake til jobben etter fødselspermisjon, på tross av at det vanskelige forholdet til Valla.

Etter få dager skal hun ha blitt kalt inn til Vallas kontor.

Der skal Valla ha sagt følgende: «Det har gått så fint her uten deg. (Navnet til nestleder i Internasjonal avdeling) har gjort en flott jobb».

Lite flatterende bilde
Den 195 sider lange rapporten som førte til Gerd Liv Vallas avgang viser et lite flatterende bilde av den tidligere LO-lederen.

Ifølge rapporten er Valla «meget kontrollerende» og med en lederstil som «er uforenlig med moderne ledelse og ugunstig for medarbeidere».



Annonse

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: