Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Notorisk biltyv (15) kjørte i fjellveggen

Illustrasjonsbilde. Illustrasjonsbilde. Foto: Colourbox.com

Gutten sto bak ti biltyveri. En av bilene smadret han i fjellveggen.

  • Skriv ut artikkel
  • Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 08.01.09 16:09 | Sist oppdatert 08.01.09 16:12

(iBergen.no) I tillegg til samfunnsstraff må den nå 16 år gamle gutten belage seg på en lang utsettelse av førerkortet.

Grisekjørte i stjålet bil
I løpet av tre og en halv måned i fjor stjal den da 15 år gamle gutten én moped og til sammen ni biler. En av dem stjal han to ganger og kolliderte med den under andre kjøreturen.

Den unge biltyven hadde med ulike kamerater på flere av kjøreturene. To dager på rad ble ungdommene tatt mens de suste avgårde i 140 og 160 km/t i 80-sonen.

Kolliderte i fjellvegg
I midten av september gikk det riktig galt. Med to kamerater som passasjerer, kjørte gutten bilen i fjellveggen på Forland. Bilen var totalvrak og måtte kondemneres etter heisaturen.

Han tilsto uforbeholdent da saken kom opp for Nordhordland tingrett onsdag. Tilståelsen fikk betydning for straffeutmålingen, men retten bemerket også den livsfarlige kjøringen.

- Stor risiko
«I skjerpende retning må det ses hen til at bilbrukstyverier er til stor ubeleilighet for de som rammes og at kjøringene i høy hastighet, og uten obligatorisk trafikkopplæring, har medført stor risiko for skade på siktede selv, hans passasjerer og for andre trafikanter.» heter det i dommen.

Hans lave alder gjorde at fengselsstraff ble uaktuelt. Istedet ble han dømt til 180 timer samfunnsstraff. Han må også vente til han er 21 år før han kan ta førerkort på bil.

Les flere nyheter på iBergen.no



SØLVTØY: Serena Wllimas viser fram tofeet hun fikk ved å slå søsteren Venus i Wimbledon-finalen.

Serena servet søsteren i senk

Sport

– Som om jeg holder Venus' trofé, sier den ferske Wimbledon-mesteren.

Les mer
ØLTØRSTE: Nordmenn drakk mer øl i 2008 enn året før.

Vi drikker mer øl

NA24

Bergensbryggeriet tar kraftig innpå Ringnes.

Les mer
KLER SEG UT: Det finnes folk som tenner på folk som kler seg ut som dyr. Men de vil trolig ha dem mer dunete enn dette.

De særeste sexfetisjene

Sex, samliv og kjærlighet

Sex med et piknikbord, et trafikkskilt eller et spøkelse? Her er noen av de rareste fetisjene.

Les mer
Magnus Carlsen avbildet under Corus-turneringen tidligere i år.

LIVE: Slår Magnus eks-verdensmesteren?

Sjakk

18-åringen leder i Dortmund.

Se løpende analyser
- TAKK SKAL DERE HA: John Terry har all grunn til å takke, dersom en overgang til Manchester City - med 300.000 pund i ukelønn - blir en realitet.

Lørdagens Premier
League-rykter

Fotball

Chelsea henter storscorer og City betaler rekordlønn - mens Wayne Rooney er blitt skadet.

Les mer

– Du vet ikke en dritt

NA24

Investor Johan H. Andresen går til knallhardt angrep på Bill Gates.

Les mer

Tips oss

Send sms og mms til 1930 med ditt tips tips@nettavisen.no

Fakta i samarbeid med 1881

Siste nyheter: