Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

- Hjelp, hvor er bilen min?

BILHAV: Her et sted kan bilen din stå dersom du ikke fant den i morges. BILHAV: Her et sted kan bilen din stå dersom du ikke fant den i morges. Foto: Birthe Steen Hansen ( iOslo.no )

Tja, har du sjekket med Trafikketaten i Oslo kommune? Det går mot inntauingsrekord!

  • Skriv ut artikkel
  • Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 16.04.08 12:32 | Sist oppdatert 16.04.08 12:39

(iOslo.no) Sjansene for at bilen din er i inntauingshallen deres er faktisk ganske gode - om den ikke står i gata.

Julekvelden på kjerringa
«Vårens vakreste eventyr» - vårrengjøringen av vinterslitne Oslo-gater er i full gang og, har pågått siden 1. april. Innen 17. mai skal veiene være rensket for strøgrus. Men til tross for at det skjer hvert eneste år, og de fleste er klar over at det blir midlertidig parkeringsforbud i gater som skal feies, så kommer det som julekvelden på kjerringa for mange.

Bilister overser de store posene som henges over parkeringsskilt i feieklare gater, og parkerer som de alltid har gjort. Resultatet ser de neste morgen når de kommer ut til gaten og bilen er borte vekk.

- Til nå har vi tauet inn 992 biler som har parkert der vi skal koste. Det går mot ny rekord for inntauing i årets vårrengjøring. Bare det siste døgnet har vi hatt 206 inntauinger, forteller konsulent ved Trafikketatens p-anleggsseksjon, Morten Dahl.

Her kan du se når din gate skal feies.

Rekorden for inntauede biler innehar år 2002 med begredelige 3174 biler. Det blir en del sure penger for sinte bileiere.

BITRE PENGER: Tor Linløkken måtte punge ut 3010 kroner for å hente bilen sin.BITRE PENGER: Tor Linløkken måtte punge ut 3010 kroner for å hente bilen sin. Foto: Birthe Steen Hansen

- De burde ha ringt meg
Tor Linløkken er ikke så sint, men ganske sur. Han fikk bilen sin tauet fra Uelands gate på mandag, men oppdaget det først onsdag. Takket være en behjelpelig kamerat kom han seg til Ulvenveien 90 der bilen hans står innesperret sammen med 317 andre biler. Det kostet ham 3010 kroner å få hentet den ut.

- Jeg jobber som bud og skulle ut på et oppdrag i morges da jeg oppdaget at bilen var borte. Tanken streifet meg at den kunne være stjålet, men jeg gikk rundt i kvartalet og lette etter den en stund før jeg kom på at jeg burde ringe og sjekke med Trafikketaten. Og jo da, bilen den sto hos dem, sier Linløkken til iOslo.no.

Dermed mistet han oppdraget han skulle på og måtte isteden bruke en times tid på å få hentet den knallgrønne Ford Transiten sin. Og fordi bilen ikke ble hentet samme dag som den ble tauet, kostet det ham 440 kroner ekstra i parkeringsgebyr.

- Det irriterer meg at jeg ikke ble varslet om at bilen var blitt tauet. Trafikketaten kunne i det minste ha tatt en telefon til meg. Hadde jeg visst dette i går, kunne jeg spart 500 kroner. Jeg kommer til å klage på dette gebyret. Herregud, se her da, 1200 kroner i administrasjonsgebyr! Det er jo helt sinnssykt, sier han oppgitt mens han kikker på regningen.

UPOPULÆR: Konsulent Morten Dahl er mannen du ikke vil møte for tiden.UPOPULÆR: Konsulent Morten Dahl er mannen du ikke vil møte for tiden. Foto: Birthe Steen Hansen

Rablet mot feierne
Linløkken er en av de mer besinnede bileierne som kommer. For det er ikke uten grunn at personalet i skranken sitter bak skuddsikkert glass.

- Det er enkelte som blir veldig sinte. Én gang var det en som knuste inngangsdøren. Han ble selvsagt politianmeldt, sier Dahl.

Så sent som klokken 11.30 onsdag møtte Trafikketatens feiebiler på en krakilsk bileier i Kapellveien. Sittende i sin egen bil, nektet mannen å flytte seg fra flekken. Han ble etter hvert så hissig at politiet måtte tilkalles. Da valgte han å gi opp kampen og flyttet bilen.

Men noen tar inntauingen med godt humør. To unge menn i Trafikketatens skranke spør lett spøkefullt mens den ene drar bankkortet for å betale 2650 kroner:

- Inkluderer dette vask og polering, eller?

Det gjør det altså ikke.

NYTT LASS: Inntauede biler kjøres inn i skytteltrafikk til Trafikketatens parkeringshall.NYTT LASS: Inntauede biler kjøres inn i skytteltrafikk til Trafikketatens parkeringshall. Foto: Birthe Steen Hansen

Les flere nyheter på iOslo.no



SUKSESSTRENER: Kjell Jonevret har fått Molde til å se ut som en gullkandidat.

Gir ikke RBK noe gratis

Tippeligaen

Molde fortsetter å imponere.

Les mer
SPURTKONGE: Ingen kunne true Mark Cavendish på den andre etappen av Tour de France.

Hushovd raste
mot konkurrent

Sykling

Knust av Mark Cavendish i spurten.

Les mer

25-åring savnet i fjellet

Nyheter

Leteaksjon i Trettenfjellet i Oppland.

Les mer
STÅR IKKE VEIEN FOR ISRAEL: Visepresident Joe Biden gjorde det klart at det er ene og alene israelske myndigheter som bestemmer om landet vil gå til militært angrep på Iran.

– Står ikke i veien om Israel angriper Iran

Nyheter

Oppsiktsvekkende uttalelser fra visepresident Joe Biden.

Les mer
SPISSER TROPPEN: Per MathiaS Høgmo og Tromsø har hentet to nye spisser i løpet av den siste uken.

Tromsø henter toppscorer

Tippeligaen

Sikret seg gammel kjenning.

Les mer
BLOGGER: Les Andreas Høivolds pokerblogg fra Las Vegas

Table of Doom

Poker

BLOGG: Andreas Høivold deler sine Las Vegas-opplevelser.

Les mer

Tips oss

Send sms og mms til 1930 med ditt tips tips@nettavisen.no

Fakta i samarbeid med 1881

Siste nyheter: