Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
ISLAM FOR NORDMENN: Tone Kristin Kara Ali håndhilser ikke, går med hijab og raser mot nakne kropper på tv. Men hun har funnet lykken i islam.
Foto: Privat
Tone er blitt muslim og stortrives med hijab. Hun anbefaler norske kvinner å konvertere.
Publisert 30.08.08 12:34 | Sist oppdatert 01.09.08 10:30(iOslo.no) Sist lørdag talte Tone Kristin Kara Ali (42) på et seminar om islam på Hotell Opera i Oslo. Hun er en norsk kvinne, jobber som lærer og lever som sjiamuslim. For åtte år siden møtte hun en sjiamuslimsk libaneser. Tone var da kristen, og ga uttrykk for at det kom hun til å forbli.
Var kristen
- Jeg sa tydelig ifra at jeg har min tro og at det ikke stemte overens med
hans tro. Så begynte jeg å lese mye om det, forteller Tone.
Tiden gikk og østfoldkvinnen, som før hadde vært svært aktiv i kristne miljøer, begynte å bli alvorlig begeistret for islam. Hun følte at islam var «mer logisk» enn kristendommen.
Så for tre år siden skaffet hun seg en hijab og dekket til store deler av hodet sitt.
- Hvordan var det å plutselig skulle dekke seg til som en norsk kvinne?
- Jeg gledet meg ikke til det. Det er jo ikke så enkelt i starten, men det står i Koranen at jeg skulle gjøre det. Jeg må ta konsekvensen av troen min, svarer hun.
- Jeg følte likevel at jeg mistet personligheten min i begynnelsen, og at jeg ble veldig anonym. Men som konvertitt fikk jeg komplimenter fra de andre muslimske kvinnene. En muslim skal for øvrig aldri søke komplimenter, forklarer hun.
NORSK KVINNE: Det er ikke alle norske kvinner som ønsker å gå med hijab, men Tone mener det er det eneste riktige å gjøre. Foto: Hasan RizviTone understreker at mannen hennes overhodet ikke har tvunget henne til å bli muslim og ta på seg hijab, men forteller at han har lært henne mye om denne religionen. Sammen har de en datter på 16 måneder, mens Tone har en datter på 18 år som ikke er muslim.
- Hva synes datteren din om at du er muslim?
- Det er ikke så enkelt for henne, sier hun kort.
- Hva tenker du om norske kvinner etter at du ble muslim?
- Det er ikke sånn at jeg ser ned på norske kvinner nå. Jeg vil ikke endre dem. Men jeg vil gjerne endre samfunnet.
- Hva er galt i samfunnet?
- Ting spiller liksom ikke noe rolle lenger. Ta for eksempel dette med påkledning. En 16 år gammel jente som går kledd som om hun er eldre, går på diskotek og ikke har full ut kontroll over mulige konsekvenser.
Men hun gjør det klart at hun med det ikke ønsker å si at «alle menn er farlige».
Etter at hun ble muslim har hun støtt på noen hindringer i det norske samfunnet. Blant annet i forhold til massemedier og reklame.
Provosert av nakne kropper
- Man skal ikke eksponere seg, vise seg naken. Det er store deler av kroppen
som ikke skal vises. Et moralsk dilemma for meg er da å se på tv. Jeg blir
provosert når jeg skrur på tv-en og ser på hva som sendes, spesielt på TV3.
Jeg må svitsje mye, sier hun oppgitt.
Tone mener at kvinnen skal dekke hår og hake. Hun selv kan vise fram hender og føtter.
- Men jeg kan ikke ta på en annen mann, så jeg kan ikke håndhilse. Og en mann kan ikke håndhilse på en kvinne heller.
Dette vil hun endre på:
Hvis du kunne endret på tre ting i samfunnet, hva hadde de vært?
Tone lar seg gladelig avbilde, men for henne er det strengt forbudt å vise fram bilder fra da hun levde som kristen kvinne uten skjerf.
- Er du lykkeligere nå?
- Ja, det er jeg. Jeg er mye mer sikker.
- Er du undertrykt?
- På ingen måte.
- Anbefaler du kvinner å underkaste seg islam?
- Ja, det anbefaler jeg. Mange ville nok da sagt «Ja, dette er riktig».
Ca 1000 har konvertert
Førsteamanuensis i religionshistorie Kari Vogt ved Universitetet i Oslo (UiO)
anslår at det i dag finnes rundt 1000 nordmenn som har konvertert til islam.
ØKNING: Første amanuensis i religionshistorie Kari Vogt ved UiO forteller at omlag 1000 nordmenn har overgitt seg til islam.
Foto: Arne Lutro / TV 2 Nettavisen
Nordmenn vil ha islam
- Men det er ingen sikre tall her. Siste undersøkelser ble gjort på 90-tallet
og da var det i1995 cirka 500. Men vi vet at både Sverige og Danmark har
flere enn Norge, sier Vogt til iOslo.no.
Det som også er sikkert, ifølge Vogt, er at det ikke er noen nedgang i antall nordmenn som hengir seg til islam.
Informasjonsansvarlig Ashad Jamil ved Islamic Cultural Centre i Oslo bekrefter at flere nordmenn har konvertert i deres moské.
- Ja, det skjer en konvertering i ny og ne. I det siste har det vært flere menn enn kvinner, forteller han til iOslo.no.
Han blir glad av å se nordmenn som konverterer.
- Alle er velkomne. Moskeen er åpen for alle. Jeg blir jo litt nysgjerrig på hva som har trigget prosessen. Grunnene deres varierer veldig, forteller han.
- Liker rammene
Kari Vogt mener mange av kvinnene gifter seg med muslimske menn og får
inspirasjon derfra. Hun påpeker også at mange av disse konvertittene liker
de faste, klare rammene som islam representerer.
- De lever i en utflytende og normløs verden. Og så finner de dette, sier hun og legger til:
- Det er ikke vanlig å bli svært konservativ, men noen blir det.