Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
NORSK KVINNE LEDIG: Brukeren, som oppgir å være en 30 år gammel kvinne fra østlandet har lagt ut denne profilen på surrogat-nettstedet. Hun vil gjerne hjelpe til - om hun får statsborgerskap i USA!
Foto: Faksimile
En norsk kvinne annonserer seg selv ut for å bli surrogatmor i USA.
I samarbeid med Microsoft Office2007 Publisert 22.11.08 14:36 | Sist oppdatert 23.11.08 11:30(iOslo.no) «I'am a 30 year old Female Norwegian national from X in Norway, I would like to be a Surrogate Mother for Heterosexual Couples. I have Blonde hair and Green Eyes With 12 Years Of Education. I currently have a passport and I am willing to travel anywhere in the world.»
Slik markedfører den norske kvinnen seg selv på en internasjonal nettside for surrogatmødre, spermdonasjon og eggdonasjon.
På nettsiden opplyser kvinnen at hun ønsker å bli surrogatmor for et amerikansk par. Håpet er å få betalt med et amerikansk statsborgerskap.
- Vi hjelpe
- Det handler om å hjelpe noen. Hvis jeg kan hjelpe noen som kan hjelpe meg,
så er det bare bra. Det får nok meg til å føle meg bra og. Men det er
kanskje litt unorsk, sier kvinnen til iOslo.
- Hva tenker du om det å bli surrogatmor?
- Det tror jeg ikke man tenker på før man sitter oppi det, sier kvinnen, som ifølge henne selv ikke har noe barn.
- Å gi barnet fra seg tror jeg ikke man helt kan sette seg inn i hvordan føles. Jeg tror man bare må se på det som en jobb, og det å se gleden i de som får det. Det kan være like bra, sier hun.
- Ikke svindel
30-åringen skriver at hun elsker Amerika, og at hun ikke kommer til å gjøre
det hvis hun ikke får et statsborgerskap i USA ut av det. Hun vil gjerne
hjelpe mennesker som trenger det.
- Dette er ikke noe svindel, skriver hun.
«To be honest, I love America and if I can't get a citizenchip out of this; then I won't. However, I would love to help some in dire of need...This is not a fraud!!»
Kvinnen, som har bodd i Norge i åtte år, forteller at det ikke kreves amerikansk statsborgerskap for å bli surrogatmor i USA.
30-åringen sier at ingen så langt har vært i kontakt med henne.
- Ikke garantert visum
iOslo.no har vært i kontakt med Bioteknologinemnda og ingen der har hørt om en
tilsvarende sak.
- Dette har ikke jeg hørt om før. Det er ikke utenkelig at det skjer, men det kan ikke være mange tilfeller av norske kvinner som vil forsøke å bli surrogatmor i USA for å få oppholdstillatelse der, sier seniorrådgiver Ole Johan Borge ved Bioteknologinemnda til iOslo.no.
Konsul Rodger Deuerlein ved Den amerikanske ambassaden i Oslo skriver til iOslo.no at det er «tvilsomt at surrogatvirksomhet vil passe for noen av kategoriene for midlertidig arbeidstillatelse» (i USA red.anm.).
- Muligheten for å være surrogatforelder, utført uten betaling, på et visum for besøkende i stedet for arbeidsvisum, vil være avhengig av detaljene rundt surrogatavtalen - så vel som den kommende morens situasjon i Norge, opplyser konsulen.
Alle slike søknader må sendes til den amerikanske ambassade eller konsulater.
- Det er ingen garanti for at et visum blir gitt, skriver Deuerlein.
- Forbudt i Norge
I USA er det lov å være surrogatmor, men i Norge er det forbudt, opplyser
Helse- og omsorgsdepartementet.
- For det første er det forbudt i Norge med eggdonasjon. Og det betyr i praksis at et egg som er befruktet kun kan settes inn igjen i kvinnen det kommer fra. Det betyr at vi i Norge ikke har lov til å gi bort egg og vi har heller ikke lov til å være surrogatmødre, sier statssekretær Ellen Pedersen i departementet til iOslo.no.
Loven i Norge er sånn at den som føder et barn per definisjon er mor til barnet. Uavhengig av hvor egget kommer fra, er det kvinnen som føder som er moren. Helse- og omsorgsdepartementet kommenterer ikke den norske kvinnens USA-drøm direkte, men en ting er helt sikkert:
- Vi legger oss ikke opp i hva våre landsmenn- og kvinner gjør i utlandet i den sammenhengen. Du må følge loven i det landet du oppholder deg, sier statssekretæren.