Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
VALGT AV STORTINGET: Svein Arne Bratli
Foto: Berit Almendingen
( Nettavisen )
Ombudsmann for Forsvaret Kjell Arne Bratli mener de korrupsjonssiktede fra Siemens har vært for snille.
Send sms / mms med ditt tips til
1930
eller epost til: tips@nettavisen.no
- Jeg tror ikke det har vært noen intensjoner om smøring, sier Bratli til Nettavisen.
- Hedersfolk
Tirsdag kveld gikk Økokrim til aksjon og siktet 15 personer og selskaper i
forbindelse med korrupsjonsanklagene. Blant de siktede er Siemens-direktør
Frank Almaas, tidligere Siemens-topp hans Lødrup, tidligere kontreadmiral
Atle Torbjørn Karlsvik og viseadmiral Jan Reksten.
- Jeg kjenner Almaas og Lødrup som hedersfolk. De har ikke betalt for noe som helst som kan kalles for korrupsjon. De har vel vært for snille tenker jeg, og har tatt en fellesregning, sier Bratli.
- Varsler Per-Yngve Monsen sier at han ikke har noen tro på at forsvarstoppene ikke kjente til at Siemens sponset smøreturene?
- Jeg tror ikke noen visste noe. Jeg tror det er slik at vi har tatt noen middager, lunsjer og noe golf, og så er det blitt vekslet på å betale. Jeg tror ikke det har vært noen tanker på smøring verken fra de som har spist eller de som har betalt.
Razzia av Økokrim
Bratli fikk selv besøk av Økokrim på sitt kontor tirsdag ettermiddag. Han har
vært med på totalt seks golfturer i Forsvaret. Det er blant annet disse
turene som er bakgrunnen for den gedigne korrupsjonsskandalen i Forsvaret.
-Turene har foregått slik at alle har ordnet sine reiser selv, og jeg så har jeg bestilt golf golfturene. Jeg har ikke bestilt noen turer for noen utenom meg selv. Turene har ikke vært noe arrangement, men en vennegjeng.
- Har toppene i Forsvaret vært naive?
- Nei, vi har ikke vært naive. Jeg har bodd gratis fordi hotelldirektøren er en venn av meg. Så har jeg betalt 6.000 kroner for leiebil og golf. Det er ikke noen måte jeg kunne oppdage at noen kanskje betalte for meg.
- Ikke i posisjon
Bratli sier at ingen av golfdeltakerne snakket om milliardkontrakter, som
Siemens konkurrerte om å få i Forsvaret, på golfturene.
- Vi har aldri snakket om kontrakter på turene. Jeg tror dessuten at de som var med på golfturene aldri har vært i posisjon til forhandlinger om kontrakter, sier han.